Mumie paviánů prozradily, kde se rozkládalo starověké království Punt
Izotopy v kostech paviánů ukazují, že se dávná říše Punt rozkládala v Africkém rohu...
Jak víme z dochovaných záznamů, starověký Egypt po dlouhá tisíciletí obchodoval s říší Punt. Byl to významný obchodní partner, od něhož Egypt kupoval zlato, slonovinu a exotické druhy dřeva i zvířat. Až doposud jsme ale o říší Punt měli jen kusé informace, včetně místa, kde se měla rozkládat. Vědělo se, že to bylo jihovýchodním směrem od Egypta, ale nebylo jasné, zda se říše nacházela v Africe nebo v přilehlých částech Asie.
Tuto záhadu zřejmě konečně rozluštil tým, který vedl Nathaniel Dominy z americké Dartmouth College v Hanoveru. A poněkud překvapivě k tomu posloužili mumifikovaní paviáni z egyptských archeologických nalezišť. Vědci analyzovali obsah izotopů kyslíku a stroncia v jejich kostech, a následně jej porovnali s hodnotami u 155 paviánů ze 77 lokalit v severní Africe a Arábii.
TIP: Starověcí Egypťané mumifikovali ohromné množství divoce žijících ptáků
Výsledky analýz ukázaly, že pět paviánů, kteří byli mumifikováni před 4 až 2 tisíci lety, vyrostlo přímo v Egyptě, zřejmě v rámci chovného programu pro rituální účely. Dva další paviáni, kteří byli mumifikováni asi před 5 tisíci lety, ale se vší pravděpodobností pocházejí z oblasti Afrického rohu, kde se dnes nacházejí Etiopie, Eritrea a Džibuti.
To je přitom v souladu s jednou z teorií o říši Punt, která ji klade právě do Etiopie a okolních zemí. Obchod mezí Egyptem a Puntem byl podle řady historiků zásadním milníkem ve vývoji lidstva. Je to vlastně počátek ekonomické globalizace. Trasa mezi Egyptem a Puntem vedla přes moře a byla to součást vznikající obchodní cesty, kterou pak proudilo koření z Východu na Západ.