Mrazivý skok do života: Měnící se klima lachtanům nesvědčí

Měnící se klimatické podmínky budou mít v budoucnu zřejmě významný dopad na tempo metabolických přeměn mláďat lachtana antarktického, a to zejména v prvních měsících jejich života.

16.04.2018 - Zuzana Teličková



Klimatické modely předpovídají pro další roky na Antarktidě větrnější a vlhčí podmínky, což znamená, že mladí lachtani antarktičtí (Arctocephalus gazella) budou muset vydat více energie na termoregulaci a zbude jim méně na tělesný růst a vývoj. Tým amerických biologů pod vedením Dr. Birgitte McDonaldové sledoval 48 mladých lachtanů žijících na ostrově Livingston a shromáždil údaje o množství energie, kterou mláďata získají z mateřského mléka a způsobu, jak s ní hospodaří.

TIP: V Antarktidě objevili největší systém kaňonů planety

Analýza těchto údajů ve třech vývojových stadiích během prvních čtyř měsíců života ukázala, že z počátku je asi 60 % energie získané z mléka vynaloženo na růst. Jak mláďata rostou a jejich matky je čím dál častěji zanechávají o samotě, aby si sehnala potravu, začíná toto procento klesat. Ve věku jednoho měsíce tak mláďata mohou na svůj růst vynaložit už jen 25 % energie. Pokud ale budou nucena bojovat s nepříznivým klimatem, zbude jim pro tělesný vývoj ještě méně energie. Mláďata pak nebudou dostatečně silná a vyvinutá na to, aby si dokázala osvojit správnou techniku lovu a stala se nezávislými.

  • Zdroj textu

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci