Mount Erebus: Nejjižněji položená aktivní sopka planety chrlí zlatý prach
Antarktida není jen led a mráz. Pod jejím mrazivým příkrovem se skrývá fascinující geologicky aktivní svět plný překvapení.
Antarktida je v dnešní době kontinentem v sevření ledu. To ale neznamená, že se tam nemohou dít velmi zajímavé věci. Pod ledovým příkrovem byly například objeveny desítky nebo spíše stovky sopek. Před časem vyšlo najevo, že ještě v průběhu nejmladší době ledové se v Antarktidě odehrávaly ohromující sopečné výbuchy, větší než známe z moderní historie.
Dnes jsou většinou vulkány v Antarktidě vyhaslé nebo dlouhodobě spící, ale 8 až 9 sopek v Antarktidě je považováno za aktivní. Jedním z nejbouřlivějších je stratovulkán Mount Erebus. Tato sopka se nachází na Rossově ostrově, kde se tyčí do výšky 3 794 metrů nad mořem. Jde o nejvyšší aktivní sopku Antarktidy a současně i nejjižnější aktivní sopku světa.
Zlatý vulkán
V kráteru Mount Erebus se minimálně od roku 1972 nachází trvalé lávové jezero, jedno z pěti na celém světě. Sopka pravidelně vypouští mračna plynů a páry, někdy také chrlí sopečné pumy, tedy částečně utuhlé, ale stále nesmírně žhavé kusy lávy, které létají do okolí vulkánu.
Asi nejvíce pozoruhodný je ale objev z počátku devadesátých let, kdy vyšlo najevo, že Mount Erebus nepřetržitě chrlí určité množství zlata. Jde o zlatý prach, tvořený nepatrnými krystaly o velikosti okolo 20 mikrometrů. Tyto nepatrné kousky zlata se přitom mohou s větrem dostat velmi daleko. Byly detekovány v ovzduší až 1 000 kilometrů od vulkánu. Denně sopka vychrlí asi 80 gramů zlata, jehož cena se v dnešní době pohybuje okolo šesti tisíc dolarů (asi 142 tisíc Kč).
Mount Erebus je známý i kvůli letecké katastrofě z 28. listopadu 1979, kdy letoun McDonnell Douglas DC-10 na vyhlídkovém letu Air New Zealand Flight 901 narazil do svahu sopky. Tehdy zahynulo všech 257 lidí na palubě, díky čemuž jde o nejvíce smrtící leteckou nehodu Antarktidy. Společnost Air New Zealand do té doby pořádala úspěšné poznávací lety z Nového Zélandu nad Antarktidu a zpět. Po katastrofě ale tyto lety ukončila.