Motýli ptačího světa: Papoušci jako opeřené přírodní drahokamy
Jen málokterý ptačí řád se může co do pestrosti a krásy rovnat papouškům. Tito nádherní opeřenci, kteří se ve více než třech stovkách druhů vyskytují na všech světadílech s výjimkou Evropy a Antarktidy, jsou skutečnou ozdobou mnoha oblastí jižní polokoule
Ara arakanga (Ara macao) je doma na jihu Mexika a ve Střední a Jižní Americe až po severovýchodní Argentinu. Žije vysoko ve větvích stromů deštného lesa a jde o jednoho z nejběžnějších papoušků Amazonie. Tento druh je v dospělosti přibližně 80 cm dlouhý, přičemž ocas představuje třetinu až polovinu celkové velikosti.
Eklektus různobarvý (Eclectus roratus) pochází ze severovýchodní Austrálie, Nové Guineje (a okolních ostrovů), Šalamounových ostrovů, indonéských Moluk a ostrova Sumba. Je u něj velmi výrazný dimorfismus, což znamená, že sameček (vlevo) a samička (vpravo) jsou vzhledově velmi odlišní. Zatímco samečci jsou převážně zelení, peří samiček je na většině těla rudé až nachové. Jde o středně velkého papouška, který není delší než cca 35 cm.
Lori tmavý (Pseudeos fuscata) je původním druhem ostrova Nová Guinea a přilehlých ostrovů Batanta, Salawati a Yapen, kde obývá deštné lesy v nižších i vyšších nadmořských polohách. Tento druh je přibližně 25 cm dlouhý.
Amazónek bronzovokřídlý (Pionus chalcopterus) žije v lesích na severozápadě Jižní Ameriky ve Venezuele, Kolumbii, Ekvádoru a Peru, obvykle v nadmořských výškách od 900 až do 2 400 metrů nad mořem. V dospělosti dorůstá délky kolem 28 cm.
Kakadu žlutočečelatý (Cacatua galerita) se vyskytuje na severu a východě Austrálie a je ikonickým opeřencem tohoto kontinentu. Žije také na západě Austrálie, na Novém Zélandu a Nové Guineji, kde je ovšem nepůvodním druhem. Patří k větším papouškům, dosahuje až 50 cm délky.
Kakadu růžový (Eolophus roseicapilla) je endemickým druhem Austrálie, jenž byl introdukován také v Tasmánii. Je k vidění v otevřené krajině téměř ve všech částech „nejmladšího kontinentu“, kde je díky výraznému zbarvení a troufalému chování nepřehlédnutelný. Dospělí jedinci jsou zhruba 35 cm dlouzí.
Žako šedý (Psittacus erithacus) je v tomto fotografickém výčtu jediným zástupcem afrických papoušků. V Africe obývá pobřežní oblasti západní části kontinentu, především v Ghaně, Sierra Leone a na Pobřeží slonoviny. Obvykle měří něco přes 30 centimetrů.
Aratinga sluneční (Aratinga solstitialis) obývá většinu zemí severovýchodu Jižní Ameriky, ale jádro populace žije severně od Amazonky. Bývá označován za nejkrásnějšího papouška jihoamerického kontinentu. Dospělí ptáci obvykle dorůstají délky 30 cm.
Ara hyacintový (Anodorhynchus hyacinthinus) se přirozeně vyskytuje ve střední a východní části Jižní Ameriky. Jde o největšího létajícího papouška, který bývá až metr dlouhý, přičemž asi polovinu této délky představuje ocas. Váží přibližně 1,5 kilogramu a v této kategorii jej předčí nelétavý novozélandský kakapo soví (Strigops habroptilus), který je i přes tři kilogramy těžký.