Motivace pro lenochy: Jedna hodina chůze přidá šest hodin života
Hodinová procházka denně dokáže prodloužit život lidem, kteří mají nedostatek pohybu. Ukázala to studie vědců z australské Griffithovy univerzity.
Už dlouho víme, že pohyb a přiměřená fyzická námaha prospívají zdraví. Také ale platí, že nemusí být úplně snadné se k pohybu pro zdraví přinutit. Vědecký tým, který vedl Lennert Veerman z australské Griffithovy univerzity, nabízí velmi zajímavou motivaci, která by mohla přesvědčit ty, co pohyb nejvíc potřebují.
Badatelé zjistili, že pro lidi, kteří spadají do čtvrtiny nejméně fyzicky aktivních ve Spojených státech, je velmi prospěšné alespoň někdy jít ven a projít se. Za každý den, kdy si takový člověk přidá hodinovou procházku, si prodlouží život v průměru o více než šest hodin. Pro lidi, kteří naopak patří do čtvrtiny nejvíce aktivních Američanů, není přínos chůze příliš znatelný, protože mají dostatečné množství pohybu i bez této chůze.
Motivace z výzkumu
Vědci k tomuto závěru dospěli díky analýze dat nositelných zařízení, získaných v americkém projektu National Health and Nutritional Examination Survey (NHANES), kterého se účastní ročně pět tisíc dobrovolníků. Výsledky výzkumu zveřejnil odborný časopis British Journal of Sports Medicine.
Souvislost mezi fyzickou aktivitou či cvičením a delším životem není nic nového. Pokud ale vědci srozumitelně vyčíslí, jaký přínos má pohyb pro lidský život, je to věc, na kterou by mohli slyšet lidí, kteří se potýkají s nedostatkem pohybu.
„Pokud by náš výzkum vedl k častější chůzi nebo podobným fyzickým aktivitám, neprospěje to pouze zdraví těch, kteří pohyb zanedbávají,“ vysvětluje Veerman. „Mohl by také snížit velkou zátěž dnešního zdravotnictví a přispět k rozvoji zdravějšího prostředí, které je příznivé pro rozmanité formy rekreačního pohybu.“