Morálka podle kalendáře: Také naše morální hodnoty podléhají sezónním vlivům
Své morální hodnoty často a rádi vnímáme jako neochvějné a stabilní. Nová studie však naznačuje, že ve skutečnosti kolísají v závislosti na ročním období.
Kanadský tým pod vedením Iana Hohma z University of British Columbia nedávno přišel s překvapivým zjištěním: Naše morální hodnoty se nemění pouze během života, ale přinejmenším v některých zemích znatelně kolísají i v průběhu roku.
Na jaře a na podzim
Na webovém portále Yourmorals.org shromažďují sociální psychologové prostřednictvím dotazníků data ohledně toho, jak účastníci experimentu podporují pětici sledovaných morálních hodnot: Jedná se o loajalitu neboli oddanost skupině a udržování vztahů; respektování autority a pravidel; čistotu v náboženském slova smyslu, včetně dodržování tradic; péči a laskavost vůči druhým; a nakonec spravedlnost a rovné zacházení.
Hohm s kolegy analyzovali odpovědi zhruba 230 tisíc dobrovolníků, zaznamenané v průběhu více než deseti let – a zjistili, že jejich vztah k uvedeným morálním hodnotám se během roku mění. Nejvýrazněji se to projevilo vzhledem k loajalitě, autoritě a tradicím. Podle odborníků jde spíš o konzervativní hodnoty zdůrazňující skupinovou soudržnost, neboť mají blízko ke společenským normám. Respondenti na ně přitom kladli větší důraz na jaře a na podzim.
Podobný sezonní cyklus konzervativních hodnot vykazují také menší soubory dat z Kanady a Austrálie. Ukázalo se rovněž, že jsou výkyvy výraznější v oblastech, kde panují extrémnější klimatické rozdíly mezi ročními obdobími. Pouze ve Spojeném království se podobný jev neprojevil, aniž by zatím badatelé zjistili proč.
Role úzkosti
Jak prokázaly již dřívější studie, sezonními cykly se vyznačují také úzkostné stavy. Díky porovnání s příslušnými daty pak Hohm s kolegy objevili nápadnou a zcela logickou souvislost s proměnami sledovaných „morálních nálad“: Američané trpí vyšší mírou úzkosti na jaře a na podzim neboli v době většího důrazu na konzervativní hodnoty.
Podle odborníků lidé zažívající úzkost a nejistotu zcela pochopitelně hledají útočiště ve skupině, jež jim přináší pocit většího bezpečí – a víc tedy tíhnou ke zmiňovaným tradičním hodnotám. Naopak v létě jejich podpora klesá, což by mohlo souviset s ústupem úzkosti díky většímu množství slunečního světla, pohybu či společenských aktivit a častějšímu pobytu v přírodě. Zároveň v zimě, konkrétně kolem Vánoc, může míru úzkosti ovlivňovat volno v práci či ve škole a víc času stráveného s rodinou i přáteli.
Náladová společnost
Popsaná zjištění mohou mít podle autorů studie značný vliv na fungování lidské společnosti. Příklon ke konzervativním hodnotám obecně znamená méně tolerance. Během roku se tak může citelně měnit společenský postoj například k pandemickým opatřením, přistěhovalcům či předsudkům vůči jakýmkoliv odlišnostem. Stejně tak načasování voleb či soudních procesů by mohlo v konečném důsledku ovlivnit jejich výsledek.
Jak sami autoři výzkumu upozorňují, uvedená zjištění určitě neplatí pro každého člověka. Navíc vliv na morální hodnoty jedince je na individuální úrovni poměrně malý. V případě populace jako celku se však díky společnému podporování hodnot může rozdíl projevit mnohem významněji.