Mohyly na jihu Kazachstánu ukrývaly cennosti málo známé starověké kultury

Archeologové objevili zlaté šperky, hroty šípů a velké bronzové zrcadlo ve zhruba 2 000 let staré pohřební mohyle na jihu Kazachstánu.

06.06.2024 - Stanislav Mihulka



Ve středoasijském Kazachstánu mají archeologové v poslední době napilno. Jsme svědky celé řady zajímavých objevů, které jsou o to cennější, že se často týkají kultur a států, o nichž toho víme jen velice málo. Takové jsou i nedávné cenné nálezy z oblasti Turkestánu, v jižní části dnešního Kazachstánu.

Tým kazachstánských archeologů zkoumal tři pohřební mohyly jejichž stáří je zhruba 2 000 let. Dvě z mohyl byly již dávno vykradeny, zřejmě ještě ve starověku. Třetí mohyla ale ukrývala hrob podle všeho mocné a vlivné ženy, která byla pochována s řadou pozoruhodných artefaktů, včetně zlatých šperků, hrotu šípu, přezky na opasek a velkého bronzového zrcadla, pocházejícího zřejmě z Číny za vlády dynastie Chan.

Starověký svět Střední Asie

Podle nalezených předmětů archeologové usuzují, že se jedná o hrob kultury Kangdžu (Kangju). Tento málo známý státní útvar existoval v této části světa, severně od dnešního Afghánistánu, zhruba mezi pátým stoletím před naším letopočtem a čtvrtým stoletím našeho letopočtu. 

Stát Kangdžu byl federací více etnik, převážně kočovníků indoevropského původu, geneticky blízkých Sarmatům, kteří mluvili východoíránskými jazyky. Podle historiků je označení Kangdžu čínským názvem pro starověkou kulturu známou jako Sogdiana. Centrum této kultury se nacházelo kolem dnešního uzbeckého města Samarkand. Rozkládala se však nejen na území dnešního Uzbekistánu, ale i Tádžikistánu, Kazachstánu a Kyrgyzstánu.

Jedním z nalezených artefaktů bylo i toto bronzové zrcadlo. (foto: Turkistan regional administration of Republic of Kazakhstan, CC BY-SA 4.0)

Objevené předměty podle archeologů ukazují na vysokou úroveň řemeslné výroby. Stát Kangdžu v době vzniku mohyl čile obchodoval se starověkým Římem, Čínou a Kušánskou říší, která se rozkládala zhruba od dnešního Afghánistánu až k řece Ganze v severní Indii.

Města Kangdžu se nacházela na jedné z větví Hedvábné stezky, zásadní obchodní trasy starověku, která vedla z východní Číny do oblasti Středomoří. Díky tomu byl tento státní útvar propojený v rámci diplomacie a obchodu s dalšími částmi starověkého světa. Nalezené artefakty budou vystaveny v kazachstánském Národním muzeu v Astaně.


Další články v sekci