Mohl si Neptun prohodit oběžnou dráhu s Uranem?
Sluneční soustava nejspíš v minulosti nevypadala tak, jak ji známe dnes. Některé simulace dokonce naznačují, že součástí našeho planetárního systému bylo dříve pět plynných obrů.
V současné době jsou vědci přesvědčeni, že se konfigurace našeho planetárního systému v průběhu jeho vývoje měnila. O nejrůznějších změnách máme jen nepřímé důkazy, ovšem silně podpořené počítačovými simulacemi. V dané souvislosti se nejčastěji mluví o tzv. migracích, tedy změnách velkých poloos oběžných drah jednotlivých planet. Jejich příčina tkví ve vzájemném gravitačním působení planetárních zárodků, ale i v kumulativním vlivu malých těles.
V případě Uranu a Neptunu například vykazují pozorované hmotnosti a trajektorie několik záhadných rysů, které neladí s očekáváním podle modelů vývoje Sluneční soustavy. Dále je rotační osa Uranu mimořádně nakloněná, což někteří odborníci interpretují jako výsledek gravitačního vlivu jiné velké planety.
Mezi astronomy je populární tzv. model z Nice, který simuloval dlouhodobý vývoj naší soustavy. Ten nejlépe pracuje s pěti plynnými obry, z nichž jeden byl interakcemi ze systému katapultován a v důsledku jeho pohybu si Neptun vyměnil oběžnou dráhu s Uranem.