Mohl by existovat život v atmosféře Venuše?

Povrch druhé planety Sluneční soustavy je velmi nehostinné místo, které se naprosto nehodí pro život. Atmosféra by však mohla být o něco přijatelnější.

05.10.2024 - Michal Švanda



Život v atmosféře Venuše se považuje za málo pravděpodobný, zejména ve spodních vrstvách, kde panují teploty kolem 500 °C a tlak odpovídá hodnotě v hloubce 1 km pod hladinou zemského oceánu. Jde tedy o extrémně nehostinné podmínky pro většinu forem života, jak ho známe. 

Větší šance se snad nabízejí ve vyšších vrstvách Venušina ovzduší, které jsou mnohem chladnější a kde i tlak dosahuje podobných hodnot jako na Zemi. Danou oblast známe jako oblačnou vrstvu, nicméně víme, že se v mracích několik desítek kilometrů nad povrchem vyskytují kapičky kyseliny sírové, a prostředí je tedy velmi kyselé. 

Samo o sobě by to existenci života nevylučovalo – vždyť i na naší planetě prosperuje řada tzv. extrémofilních organismů, které si ve vysoce kyselých podmínkách doslova libují. Odvážnější představy exobiologů tak přítomnost jednodušších živých forem na Venuši zahrnují. Kde by se tam ovšem vzaly? Vcelku přirozené vysvětlení zní, že se výš do atmosféry postupně přesunuly z původně příznivého prostředí na povrchu, než se na „sestře Země“ aktivoval překotný skleníkový efekt, rozpálil ji doběla a vypařil veškerou tekutou vodu.


Další články v sekci