Moderní tvář víry: Mnohé novodobé kulty vyrostly na lidském utrpení
Svodům novodobých kultů často neodolají ani vědci či filmové hvězdy – načež slepě šíří kontroverzní světonázory organizací, jež nezřídka vyrostly na lidském utrpení.
Lafayette Ronald Hubbard alias L. Ron Hubbard vymyslel v roce 1950 systém dianetiky: Podle jeho slov se jednalo o psychologickou léčbu založenou na technice tzv. auditingu, kdy dotyčný dostával otázky a odpovídáním na ně si čistil duši. Lékařská věda označila podobnou terapii za nepodloženou a organizace prosazující dianetiku zkrachovala. Hubbard se nicméně nenechal prvotním nezdarem odradit a své učení – zřejmě kvůli daňovým úlevám – nově označil za scientologickou víru.
Podle Hubbarda představuje člověk nesmrtelnou duchovní bytost thetan, která se ukrývá v biologické schránce. Schopnosti našich thetanů jsou neomezené, my si je však neuvědomujeme a odblokovat je můžeme pouze skrz zmíněný auditing. Při něm se totiž odstraňují tzv. engramy neboli stíny našich duší, vyvolané traumatickými zážitky. Očišťováním od engramů se může člověk postupně posouvat na vyšší úrovně bytí, ale „funkční thetan“ se z něj stane teprve poté, co jej auditor prohlásí za očištěného. Následně má dotyčný možnost získat přístup k tajným textům víry.
Členové scientologické církve však musejí za všechno platit a na její nejvyšší příčky se nikdo nedostane pílí a studiem, nýbrž pouze díky velmi štědrým finančním obnosům. Při auditingu církev zároveň získává o svých „ovečkách“ osobní informace, jež proti nim může použít, pokud by začaly dělat potíže. Nicméně – posvátné texty nakonec unikly na internet a mimo jiné se z nich lze dozvědět, že byl Hubbard mizerným autorem science-fiction a jeho víra stojí na myšlence, že člověka dopravili na Zemi mimozemšťané… (foto: Wikimedia Commons, Los Angeles Daily News, CC BY 4.0)
Ve jménu Ježíše a zbraní
Rod of Iron | 2015
Po smrti svého syna se Mun Hjong-džin a jeho žena odtrhli od Církve sjednocení a v roce 2015 založili vlastní náboženskou organizaci, s názvem Rod of Iron neboli „železná tyč“. Jejich specialitou se stalo propojení víry se zbraněmi: Mun například nosí korunu z nábojnic a bohoslužby vede obtěžkán puškou AR-15, zatímco věřící si do kostelů berou vlastní zbraně. Zmíněná náboženská skupina mimo jiné velebí Donalda Trumpa a pomáhala organizovat útok na Kapitol z roku 2021. (foto: Profimedia)
Vůdce je jen jeden
NXIVM | 1998
Kult Keitha Ranierea s prapodivným názvem NXIVM se na první pohled tvářil jako organizace pomáhající lidem k seberozvoji. Za semináři a víkendovými pobyty se však skrývala temná sekta, jež obchodovala s bílým masem, své členy sexuálně zneužívala, nutila k černé práci, vydírala je či cejchovala. Američtí zákonodárci sice kult oficiálně rozpustili a Raniere skončil ve vězení, ale několik desítek neoficiálních členů stále demonstruje za jeho propuštění. (foto: Profimedia)
Rodinu si nevybíráme
The Family International | 1968
Autoritářské hnutí Davida Berga se oficiálně jmenovalo The Family International neboli „mezinárodní rodina“, nejvíc však proslulo pod názvem Children of God čili „boží děti“. Podobně jako v jiných případech se jeho lídr těšil absolutní moci a s oblibou ji zneužíval. Kázal, že „Bůh je láska a láska je sex, takže by se sex neměl omezovat věkem ani rodinnou příslušností“. Skupina tak na „povolnost“ lákala nové členy, ale pod její střechou také docházelo například ke zneužívání nezletilých. (foto: Getty Images)
Naučíme vás nezemřít
People Unlimited | 1982
Charles Paul Brown, jeho žena Bernadeane a James Strole (na snímku) v roce 1982 tvrdili, že dosáhli buněčného probuzení: Jinými slovy že vědomě dovedou ovlivnit své stárnutí, takže nikdy nemusejí umřít – a co je nejlepší, za nemalý obnos to naučí také všechny zájemce. Bizarní kult si zachovává příznivce dodnes, navzdory faktu, že Brown v roce 2014 zemřel a zbývající vůdci viditelně stárnou, takže proklamované dosažení nesmrtelnosti představuje do očí bijící podvod. (foto: People Unlimited)
Kde to začalo?
I AM (I AM Temple) | 30. léta 20. století
Ideologické základy řady moderních kultů, které vznikly v průběhu 20. či 21. století, se dají vysledovat k hnutí I AM neboli „já jsem“. Založili jej manželé Guy a Edna Ballardovi a pod jejich vedením měla organizace v roce 1938 údajně až milion členů. Učení stavělo na existenci tzv. vznešených mistrů – vyšších bytostí, jež procházejí znovuzrozením a díky pozvolné spirituální evoluci dosáhly nesmrtelnosti. Guy a Edna s nimi pak údajně dokázali komunikovat a předávat jejich vědění dál.
Protože se za jednoho ze vznešených mistrů považoval také Ježíš, jehož světlo mělo věřící vyvést z temnoty, mnozí členové pokládali hnutí za zvláštní verzi křesťanství. Když manželé Ballardovi zemřeli, řada přívrženců se od kultu oddělila a založila si vlastní organizace. I AM se tak stalo pomyslným vzorem pro řadu „new age“ hnutí, kde se klasické náboženství mísí s lidovou religiozitou, ezoterismem a dalšími praktikami, které se často opírají o pseudovědecké obory. (foto: Wikimedia Commons, Vaivasvata, CC BY-SA 3.0)
Především Kanadu si za svůj nový domov vybrali původně ruští duchoborci. Přestože jich určitý počet zůstal ve své vlasti a část žije i v USA, právě kanadské komunity jsou nejznámější. Počet...