Mise Odysseus: Na Měsíc poprvé zamířil lander soukromé společnosti
Americký startup Intuitive Machines by se mohl stát první soukromou společností, které se podaří přistát na Měsíci
Krátce po sedmé hodině ranní odstartovala ve čtvrtek 15. února ze vzletové rampy LC-39A nosná raketa Falcon 9 s misí IM-1 (Odysseus). Jejím nákladem je lunární lander Nova-C, který má za týden přistát v blízkosti kráteru Malapert A na Měsíci, asi 300 km od jeho jižního pólu. Na palubě landeru se nachází jedenáct vědeckých přístrojů a demonstrátorů – většinou jde o zařízení NASA, své zastoupení mají ale i soukromé společnosti a partneři Intuitive Machines.
Přistání je předběžně plánované na 22. února a v případě úspěchu půjde o první soukromý lunární modul v historii, který dokáže přistát na Měsíci. Zároveň půjde o první americké přistání od mise Apolla 17 na konci roku 1972.
Místem přistání se má stát okolí měsíčního útvaru známého jako Malapert A. Tato relativně plochá a bezpečná oblast se nachází v jinak silně krátery poseté jižní vysočině na přivrácené straně Měsíce. Přistání poblíž Malapert A bylo vybráno i s ohledem na budoucí velké mise včetně programu Artemis, jehož cílem je vybudování trvalé lidské základny na Měsíci. V rámci mise Odysseus chtějí vědci mimo jiné ověřovat různé komunikační technologie a technologie pro přenos dat.
Mise IM-1 má být první ze tří výprav Intuitive Machines na Měsíc. Již v březnu by měl na stejné místo zamířit modul Nova-C (IM-2) a v červnu modul Nova-C (IM-3). Zda se jejich mise uskuteční ale bude záležet i na úspěchu nebo neúspěchu mise současné.
Liftoff of IM-1! pic.twitter.com/Knl3Y1sGo2
— SpaceX (@SpaceX) February 15, 2024