Miliardy z potu těla: 5 nejbohatších sportovců nedávné historie
Nikoho asi nepřekvapí, že lze vrcholovým sportem vydělat obrovské peníze. Následující pětice borců nicméně nezaspala dobu a vhodnými investicemi či spoluprací s největšími značkami si připsala miliardy i po skončení kariéry
Roger Staubach přišel ke svému jmění na hřišti National Football League, tedy v nejvyšší profesionální lize amerického fotbalu. Od roku 1969 oblékal dres týmu Dallas Cowboys, s nímž se pětkrát probojoval do finále Super Bowlu a dvakrát vyhrál. V šestém ročníku soutěže dokonce získal ocenění pro nejlepšího hráče ligy. Kariéru ukončil v roce 1979, tou dobou už ovšem dva roky budoval realitní společnost The Staubach Company, kterou založil s Robertem Hollowayem. Firmě a konkrétně Staubachovi se dařilo natolik, že nakonec koupil kolegův podíl a stal se majoritním vlastníkem. V roce 2008 pak podnik prodal investiční společnosti Jones Lang LaSalle v přepočtu za bezmála 14 miliard korun.
Nemoc není konec
Kdo: Magic Johnson
sport: basketbal | jmění: 13,62 miliardy korun
Basketbalový kouzelník Magic Johnson (vlastním jménem Earvin Johnson ml.) získal nejen prestižní titul nejužitečnějšího hráče finále NBA, ale s týmem Los Angeles Lakers také pětkrát vybojoval titul mistrů ligy. V roce 1991 však oznámil, že se nakazil virem HIV, a vzápětí ukončil kariéru. Během následujících let se sice na hřiště několikrát vrátil, své jmění už ovšem „rozmnožoval“ spíš chytře zvolenými investicemi. Spolupracuje s kavárnami Starbucks, tělocvičnami 24 Hour Fitness nebo s řetězcem kinokomplexů AMC Theatres, a má tak mimo jiné dost prostředků na podporu boje proti HIV a na sponzorování osvěty či vzdělávacích projektů.
Raketový tygr
Kdo: Tiger Woods
sport: golf | jmění: 16,7 miliardy korun
Koncem 20. století nebylo možné mluvit o golfu, a nezmínit jméno Tiger Woods. Mladá hvězda zažila doslova raketový start: Do profesionálních klání se Američan pustil roku 1996 a hned v následující sezoně vyhrál svůj první šampionát. Netrvalo dlouho a stal se světovou jedničkou. V průběhu dalších let dominoval takřka na všech turnajích, bořením rekordů stanovil nové hranice a v čele tabulek se udržel neuvěřitelných 545 týdnů. Není proto divu, že většinu jmění získal za vyhrané turnaje a reklamu. V roce 2016 odhadl časopis Forbes jeho majetek v přepočtu na 16,7 miliardy korun, což z Woodse dělalo jednoho z nejbohatších lidí tmavé pleti na planetě.
S rychlostí v žilách
Kdo: Michael Schumacher
sport: závodník Formule 1 | jmění: 18,1 miliardy korun
Michael Schumacher se stal pětkrát za sebou mistrem světa Formule 1. V roce 2002 dokonce nabral tak obrovský náskok, že technicky získal titul už šest závodů před koncem sezony. O tři roky později ho magazín Eurobusiness označil za prvního sportovce, který závoděním vydělal miliardu dolarů. Úspěchy na trati jej měnily v magnet na reklamu a například poradenská společnost Deutsche Vermögensberatung údajně platila v přepočtu víc než 45 milionů korun ročně za to, aby měl na „pozávodové kšiltovce“ její logo o rozměrech 10 × 8 cm. V roce 2004 pobíral Schumacher „plat“ 1,8 miliardy korun ročně, a dokonce i o šest let později, kdy už se mu tolik nedařilo, dostával od Mercedesu 610 milionů korun za rok.
Zpod koše mezi hvězdy
Kdo: Michael Jordan
sport: basketbal | jmění: 37,45 miliardy korun
Během jeho basketbalové kariéry v letech 1984–2003 se z Michaela Jordana stala legenda: Šestkrát ho vyhlásili nejproduktivnějším hráčem finálového zápasu NBA, pětkrát získal ocenění pro nejlepšího hráče ligy a šestkrát pomohl svému týmu k celkovému vítězství. „Pouhým“ hraním si vydělal přes dvě miliardy korun. Zároveň se však změnil v celebritu, účinkoval ve filmech a mimo jiné propagoval produkty světoznámých firem. Nejplodnější je jeho spolupráce se společností Nike, jež dala vzniknout ikonickým teniskám Air Jordan. Předloni měla značka Jordan podle magazínu Forbes přepočtenou hodnotu 22 miliard korun.