Mezinárodní dohoda funguje: Ozonová díra nad Antarktidou se zmenšuje
Ozonová díra nad Antarktidou se od roku 2000 zmenšila o 4 miliony kilometrů čtverečních
Od třicátých let se na Zemi vyrábějí freony, čili halogenované uhlovodíky, které našly uplatnění v chladicích směsích, sprejích, hasicích přístrojích nebo čisticích prostředcích.
Odborníci časem přišli na to, že se freony dostávají do stratosféry, kde se podílejí na rozkladu ozónu. Ozónová vrstva přitom slouží jako štít proti ultrafialovému záření o vlnové délce 280–320 nm, které je nebezpečné pro život na Zemi.
Klíčová dohoda z Montrealu
V roce 1987 proto 46 zemí podepsalo Montrealský protokol o ukončení výroby freonů a obchodování s nimi. K Montrealskému protokolu postupně přistoupilo celkem 196 zemí.
Jak Montrealský protokol funguje? Vědci už od roku 2000 sledují ozónovou díru nad Antarktidou. Jejich měření ukazují, že se ozónová díra postupně zmenšuje, od roku 2000 o 4 miliony čtverečních kilometrů. Na velikost ozónové díry působí celá řada faktorů, včetně teploty nebo větru, ale více než polovina tohoto úbytku by měla být přímým důsledek poklesu obsahu freonů.
TIP: Vývoj globálního klimatu: Přijde po období El Niño jeho protějšek La Niña?
Druhá ozónová díra je nad Arktidou. Není tak velká, její chování je ale proměnlivější, a zatím se nezdá, že by vyklízela pozice.