Metrový červ rostoucí pod kůží: Další strašlivá nemoc je na pokraji vymýcení

Až metr dlouhý parazit trápil ještě před půlstoletím velkou část Afriky. Podle nové zprávy se ho může již brzy podařit vymýtit – navzdory tomu, že lidstvo proti němu nemá lék ani očkování.

27.01.2023 - Stanislav Mihulka



Ještě v osmdesátých letech dvacátého století trpěly miliony lidí v Africe drakunkulózou, nemocí způsobenou parazitem vlasovcem medinským (Dracunculus medinensis). Červovitý tvor dokázal infikovat skrze nakaženou vodu prakticky každého, kdo žil v postižených oblastech. Nemoc sice nebyla většinou smrtelná, nakaženým ale přinášela obrovské utrpení.

Červ rostoucí v lidském těle

Pokud jste o vlasovci nikdy neslyšeli, pak vězte, že se jednalo zejména v Africe a Asii o velmi rozšířeného parazita. Jen v roce 1986 bylo na světě diagnostikováno přes 3,5 milionu nakažených.

Do těla se tento červ, tenký jako špageta a dorůstající délky až 80 centimetrů, dostával pozřením vody kontaminované jeho larvami. V lidském těle se poté vyvíjel a několik měsíců si razil cestu svaly a tkáněmi do podkoží. Výsledkem jeho putování byl velmi bolestivý vřed obvykle na ruce nebo noze. Při styku s vodou vřed praskl a červ uhnízděný pod kůží vypustil do vody vajíčka nové generace parazitů.

Odstranění vlasovce medinského z těla není nic pro slabé povahy. Parazita je třeba uchopit v okamžiku, kdy z kůže vysune část svého těla a opatrně jej vytáhnout. Vzhledem k tomu, že je prorostlý svalovou tkání, jde o velmi bolestivou proceduru.

Úspěch neziskových organizací

Za úspěchem v boji s drakunkulózou stojí mimořádné úsilí nevládních a neziskových organizací, které ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací, dlouhodobě zvyšovaly v postižených zemích povědomí o nebezpečnosti a vlastnostech této nemoci. Investovaly také velké finanční prostředky do systémů pro filtraci pitné vody a obecně do ochrany vodních zdrojů před kontaminací. A fungovalo to. 

Postižené země zavedly národní programy boje s vlasovcem a výsledkem tohoto společného úsilí je, že zatímco před 35 lety se infekce počítaly v milionech a po roce 2000 v tisících, v roce 2022 bylo zaznamenáno pouhých 13 případů – v Čadu, Jižním Súdánu, Etiopii a Středoafrické republice. Další dobrou zprávou je, že ubývá i nákaz u zvířat.

Doposud jedinými nemocemi, které se podařilo zcela vymýtit, jsou pravé neštovice (1980) a mor skotu (2011). Nyní se k nim přidává i další zákeřná nemoc, paradoxně navzdory tomu, že lidstvo proti ní nemá účinnou léčbu. Pokud k eliminaci drakunkulózy opravdu dojde, pak to bude první nemoc, kterou se podaří eradikovat bez vakcíny nebo léku.

Vymýcení téměř na dosah

Ani nyní samozřejmě není vyhráno. Experti se bojí zejména zhoršení politické situace v zasažených zemích. Ví se, že právě tyto otřesy mohou snadno narušit koordinované snahy lékařů i dobrovolníků. 

TIP: Na stopě opičím neštovicím: Biologové pátrají v Africe po smrtícím viru

Nutné bude také vyřešit podobnou otázku, jako v případě pravých neštovic. Máme vlasovce kompletně eliminovat, nebo si ponechat přísně střežené vzorky? Pro druhou možnost mluví fakt, že se ve světě vyskytují blízce příbuzné druhy vlasovců, které by v budoucnu mohly přejít na lidského hostitele, stejně jako to, že dnešní věda často využívá parazity jako zdroj nápadů a léků pro léčbu rozmanitých onemocnění. Byla by proto možná škoda se o takový zdroj zcela připravit.


Další články v sekci