Města na východním pobřeží USA se propadají rychleji, než stoupají oceány
V řadě metropolitních oblastí Spojených států na pobřeží Atlantiku stoupá hladina moře a zároveň dochází k poklesu země. Následky pocítí miliony lidí.
Planeta se otepluje a hladina oceánů stoupá. To ale není všechno – některá města Spojených států na pobřeží Atlantiku se propadají. V některých oblastech se dokonce propadají rychlejším tempem, než stoupají moře. Neblahá kombinace propadajících se měst a stoupající hladiny oceánů by již brzy mohla znamenat devastující důsledky.
K tomuto závěru dospěl výzkumný tým, který vedl Leonard Ohenhen z polytechnické univerzity Virginia Tech v Blacksburgu. Vědci analyzovali satelitní radarová data, z nichž odvodili vertikální pohyb půdy oběma směry na východním pobřeží, k němuž došlo v letech 2007 až 2020. Závěry výzkumu zveřejnil na počátku ledna odborný časopis PNAS Nexus.
Východ USA směřuje pod hladinu
Z výsledků studie vyplývá, že v dnešní době žije až 2,1 milionů lidí v místech, která klesají rychlostí 2 milimetry ročně. Z celkem 172 studovaných okresů na pobřeží Atlantiku jich 7 až 43 dokonce klesá rychlostí 5 milimetrů ročně, což je rychlejší než odhadované 4 milimetry ročního zvýšení hladiny světového oceánu.
„Teď víme, že se oblast východního pobřeží USA na řadě míst propadá,“ potvrzuje Ohenhenův kolega Manoochehr Shirzaei. „Zjistili jsme, že propadání země není zanedbatelné riziko. Obvykle je spíše postupné, ale jeho dopady jsou reálné a ovlivní každého.“ Nebezpečí hrozí především v hustě osídlených oblastech s kriticky významnou infrastrukturou.
TIP: New Orleans má velký problém: Město se rychle potápí
Z významných metropolitních oblastí jsou v ohrožení například města New York, Baltimore, Newark a pobřeží státu Virginie. S klesáním povrchu půdy tam roste riziko pobřežních záplav a v ohrožení jsou základy budov, velká letiště, komunikace včetně železničních tratí a další prvky infrastruktury.