Měkké robotické čočky dokážou zoomovat: Stačí dvě mrknutí oka
Američtí vědci a inženýři vyvinuli robotické kontaktní čočky, které dokážou přibližovat obraz. K přiblížení stačí mrknutí
Bionicky vylepšení lidé jsou oblíbenou rekvizitou sci-fi příběhů. Pomalu se ale stávají skutečností. Američtí vědci a inženýři vyvinuli robotické kontaktní čočky, které dokážou přibližovat obraz. K přiblížení stačí dvě mrknutí oka a po dalších dvou zase vrátí původní obraz. V budoucnu by se podobné čočky mohly stát základem vylepšeného strojového vidění pro kyborgy.
Zmíněné čočky jsou nejnovějším úspěchem měkké robotiky, která vyvíjí roboty z měkkých materiálů, jejichž chování se blíží živým organismům. Měkcí roboti jsou obvykle řízení manuálně nebo předem připraveným programem, robotické čočky jsou ale jiné. Využívají unikátní rozhraní mezi strojem a přirozenými elektrickými signály lidského oka.
TIP: Technologie přírody: Jaké je vlastně rozlišení lidského oka?
Samotné čočky tvoří dvě vrstvy elektroaktivního polymeru, mezi nimiž je napuštěná slaná voda. Součástí čočky je pět elektrod, které detekují aktivitu oka a rozpoznají elektrické signály, které doprovázejí mrknutí. Design čoček zatím není perfektní, už teď je ale jasné, že mají velký potenciál. Mohly by se stát součástí zrakových protéz, brýlí se zoomem nebo třeba technologií dálkově řízených robotů.