Mamut na talíři: Biotechnologická firma vyrobila maso s mamutím proteinem

Australská biotechnologická společnost Vow Food vyrobila masovou kouli, která obsahuje protein z mamuta srstnatého.

01.04.2023 - Stanislav Mihulka



Odborníci na laboratorní potraviny představili velmi exotickou pochoutku, která je nejnovějším úspěchem v odvětví „pěstovaného“ masa. Australská biotechnologická společnost Vow Food vyrobila masovou kouli, která obsahuje protein z mamuta srstnatého. Masová koule ovšem nebyla určená k jídlu. Získalo ji vědecké centrum a muzeum NEMO v Amsterdamu.

Pro naše speciální maso jsme vybrali mamuta srstnatého, protože je symbolem vyhynutí,sdělil agentuře AFP Tim Noakesmith, spoluzakladatel společnosti Vow Food. Podle něj bychom teď mohli být na řadě my, pokud nezměníme náš přístup k obhospodařování krajiny a našeho jídelníčku. Projekt si klade za cíl demonstrovat potenciál masa vypěstovaného z buněk bez nutnosti porážky zvířat a upozornit na skutečnost, že současná produkce masa, zejména hovězího, způsobuje obrovské škody na životním prostředí.

Myoglobin z mamuta

Vědci, kteří spolupracují se společností Vow Food, nejprve v mamutím genomu vystopovali sekvenci genu pro protein myoglobin, který má rozhodující význam pro chuť i barvu masa. Sekvence nebyla kompletní, takže ji doplnili podle genomu slona afrického, což je druhý nejbližší žijící příbuzný mamuta, hned po slonu indickém.

DNA s hotovou sekvencí (převážně) mamutího myoglobinu badatelé vložili nebo přesněji řečeno pomocí elektrického proudu „propasírovali“ do ovčích buněk. Takto připravené buňky několik týdnů pěstovali v laboratorních podmínkách, až získali dostatečné množství masa pro výrobu zmíněné masové koule.

TIP: Bašta budoucnosti? Kalifornský startup Air Protein vyrábí maso „ze vzduchu“

Jak asi chutná maso s mamutím proteinem? Ernst Wolvetang z Australského bioinženýrského institutu Queenslandské univerzity se obává, že by po tisících letech od vyhynutí mamutů mohlo být maso s mamutím proteinem pro lidské zažívání problematické. Zároveň ale existují zdokumentované případy, kdy lidé v tundře poskytli zmrzlé mamutí maso psům a někdy ho i ochutnali sami, aniž by to zásadně ohrozilo jejich zdraví. Není proto vyloučeno, že se časem setkáme s „fosilním masem“ i v našich kuchyních.


Další články v sekci