Malý mozek perličkám nepřekáží: Víceúrovňové společenství není výsadou savců

Poznatky zoologů vedly donedávna k přesvědčení, že víceúrovňové společenství se kromě lidské civilizace vyskytuje pouze u savců obdařených velkou mozkovou kapacitou. Výzkum provedený ve spolupráci Institutu Maxe Plancka a Univerzity v Kostnici ale ukazuje odhalil něco jiného...

09.10.2021 - Zuzana Teličková



Víceúrovňové společenství vzniká, když je základní společenská jednotka, jako pár, součástí skupiny, která má stálé složení. Tato skupina se pak opakovaně setkává s jinými obdobnými skupinami a zvířata si musí udržet přehled o jedincích, kteří patří do jejich skupiny i o těch, kteří jsou součástí jiných skupin. Schopnost vytvářet takovéto komplexní společenské struktury odhalili zoologové u perliček supích (Acryllium vulturinum). Pro vědce jde o překvapení, neboť perličky mají malý mozek i ve srovnání s jinými ptačími druhy.

TIP: Hloupé oběti autonehod: Větší mozek v provozu pomáhá

Biologové pozorovali více než 400 perliček na lokalitě v Keni a zjistili, že je tato populace složena z 18 jasně vymezených skupin, které měly 13 až 65 členů. Díky detailnímu sledování vybraných jedinců výzkumníci poznali, že složení skupin je zcela stabilní a navíc že jednotliví ptáci mají své oblíbence z jiných skupin, které opakovaně vyhledávají.


Další články v sekci