Mají pro strach uděláno: Yellowstonští jeleni se vlků nebojí
V roce 1995 bylo v americkém Národním parku Yellowstone vysazeno 41 vlků obecných, přivezených z Kanady. Šelmám se v Yellowstonu od té doby daří a jsou soustředěným předmětem zájmu mnoha zoologů. Do hledáčku vědců se tak dostal i vztah vlků a jelenů wapiti...
Tým vědců z Utah State University zajímalo, zda se jeleni wapiti (Cervus canadensis) vyhýbají místům, kde jim hrozí větší nebezpečí setkání s vlky (Canis lupus). Za tím účelem shromáždili data o pohybu jelenů a vlků mezi roky 2012 a 2016, přičemž zdrojem jim byly údaje z telemetrických (GPS) obojků od 34 dospělých laní. Obojky byl vybaven také přinejmenším jeden z vlků každé z jedenácti yellowstonských smeček. Obojky zaznamenávaly místo pohybu zvířat každou 1 až 3 hodiny.
Tým následně vytvořil simulaci, která napodobovala pohyb jelenů v případě, že by vlky úplně ignorovali, a porovnal ji s reálným pohybem těchto přežvýkavých sudokopytníků. Do simulace zahrnuli například místa, kde byl v minulosti jelen stržen vlčí smečkou. Ukázalo se, že v 90 % případů nebyl mezi skutečným a simulovaným pohybem jelenů žádný rozdíl, což znamená, že jeleni téměř ignorovali riziko, že by byli vlky napadeni.
TIP: Úskalí vlčí reintrodukce: Překvapivé i nebezpečné vlčí chutě
Proč se jeleni vlkům prakticky nevyhýbají? Hlavním důvodem je zřejmě fakt, že jde o tvory, kteří se rok co rok vracejí na stejná zimoviště a letní pastvu. Díky detailním znalostem terénu dokážou najít ideální pastviny, což zřejmě vyvažuje i relativně malé riziko setkání s vlky. V těchto případech jim totiž stále zbývá několik možností záchrany – mohou se vlkům sami nebo v houfu aktivně postavit, nebo utéct. To vše jsou účinné strategie, na něž se jeleni zřejmě spoléhají.