Louskáček na kokosy: Hrozivé kleště krabů palmových předčí jen síla aligátorů
Desetinožci jsou řádem členovců, do nějž se počítají například humři a krevety a o nichž je známo, že mají v poměru k velikosti těla obrovskou sílu. I proto je pozoruhodné, že dlouho nikdo neměl zájem prozkoumat, jak mocný je stisk kraba palmového
Krab palmový (Birgus latro) je nejen největší zástupce mezi desetinožci, ale zároveň jde o největšího suchozemského členovce vůbec, jenž svými klepety dokáže rozlousknout kokosový ořech. Krabi palmoví žijí na mnoha ostrovech Indického a Tichého oceánu a největší kusy mohou dorůst až do hmotnosti čtyř kilogramů.
Louskáček na kokosy
Japonští zoologové ze zoologické laboratoře výzkumného centra Okinawa Churashima, vedení Shin-ichiro Okou, si vzali za úkol zjistit sílu krabích klepet a na severní Okinawě odchytili 29 palmových krabů různé velikosti. U nich naměřili sílu maximálního stisku od 29,4 po 1 765,2 newtonů přičemž zjistili přímou úměrnost mezi velikostí daného jedince a jeho stiskem. (Člověk přitom k sobě dokáže stisknout čelist v oblasti stoliček silou 1 300 newtonů.)
TIP: Síla smrtícího skusu: Zubatí siláci současnosti i minulosti
Když zoologové vzali v úvahu maximální velikost, jaké krab palmový může dorůst, dostali se k síle stisku 3 300 newtonů u čtyřkilových krabů. Krabi palmoví tak silou svých klepet vyskočili do čela všech korýšů a v přepočtu na sílu v poměru k velikosti těla překonali i sílu skusu všech ostatních zvířat s výjimkou aligátorů.