Hlavní zbraní lupičů diamantů obvykle bývá hrubé násilí a překvapení, ve výjimečných případech mívá však loupež styl mistrovského kousku jako z hollywoodského filmu
Kdy a kde: 1. nebo 2. prosince 2002, muzeum přírodních věd Museon, Haag, Nizozemsko Ukradeno: 12 milionů USD, tedy cca 235 milionů Kč
Na konci roku 2002 došlo k jedné z nejzáhadnějších loupeží všech dob. V haagském muzeu Museon se konala výstava diamantů, na níž byly představeny královské klenoty i četné kousky ze soukromých sbírek. Když po pondělním zavíracím dni muzeum opět otevřeli, ukázalo se, že z 28 výstavních vitrín šest zeje prázdnotou. Přitom všechny vchody do Museonu permanentně hlídala ostraha a všechny výstavní prostory byly neustále natáčeny na video. Vitríny z tvrzeného skla byly navíc opatřeny detektory pohybu.
Na záznamech se ovšem vůbec nic neukázalo, stráže nic podezřelého nezaznamenaly, detektory byly po celou dobu zapnuty a na vitrínách nebyly patrny žádné známky manipulace. Jedinou známkou loupeže bylo vedle chybějících klenotů vytlučené venkovní okno. Bezchybný plán sice naznačoval vazbu na někoho „uvnitř“, ale vyšetřovatelé žádné spojení mezi lupiči a zaměstnanci muzea neodhalili. Loupež dodnes nebyla objasněna. (foto: Wikimedia Commons, Chemical Engineer, CC BY-SA 3.0)
Stará dobrá ruční práce
Kdy a kde: 3. února 2008, předváděcí místnost klenotnictví Damiani Ukradeno: 20 milionů USD, tedy cca 393 milionů Kč
Když brzy ráno zazvonil ve služebně milánské policie telefon a žena na druhém konci drátu si stěžovala na hluk v okolí, přičítali to policisté blízké stavbě. Nikdo si neuvědomil, že v těsném sousedství je umístěna předváděcí místnost klenotnictví Damiani. Právě do sklepení obchodu se z vedlejšího domu možná několik dní provrtávali lupiči, kteří potřebovali prorazit 1,2 m tlustou betonovou zeď, aby mohli obejít stráž u hlavního vchodu i zabezpečovací systém.
Neozbrojení zloději se objevili uvnitř ve falešných policejních uniformách, a než se personál stačil vzpamatovat, svázali jej a přinutili jednoho ze zaměstnanců otevřít trezor. Po půlhodinové operaci byli útočníci bohatší o cennosti v hodnotě asi 20 milionů dolarů. Jejich lup mohl být ještě větší, mnoho cenných kousků nosily v době loupeže celebrity na Oscarech. (foto: Profimedia)
Slušné chování se vyplácí
Kdy a kde: 2., 3., nebo 4. března 2007, banka ABN Amro, Antverpy, Belgie Ukradeno: 28 milionů USD, tedy cca 550 milionů Kč
Carlose Hectora Flomenbauma znali zaměstnanci antverpské banky ABN Amro jako úspěšného obchodníka. Přinejmenším rok chodil tento zhruba šedesátiletý prošedivělý gentleman ukládat své úspory do banky a zapůsobil na zaměstnance vybranými způsoby, přátelskou, hovornou povahou a krabicemi čokolády. Nakonec se mu podařilo získat i klíč k trezoru, který mohou dostat jen ti nejdůležitější klienti, aby měli ke svým šperkům přístup i mimo otvírací hodiny.
Flomenbaum, respektive člověk známý pod tímto falešným jménem, pak někdy mezi 2. a 4. březnem vstoupil do banky a pomocí přidělené bezpečnostní karty a klíče si zjednal přístup do trezoru. Zamířil přímo do sekce, o níž věděl, že obsahuje nebroušené drahé kameny. Záhy odešel s diamanty o celkové váze 120 000 karátů! Dodnes není jasné, jak se muži s kradeným pasem podařilo projít přes bezpečnostní ověřovací systém banky. (foto: Politiezone Antwerpen)
Doplatili na hloupou chybu
Kdy a kde: 6. srpna 2009, klenotnictví Graff Diamonds, Londýn, Anglie Ukradeno: 65 milionů USD, tedy cca 1,28 miliardy Kč
Stačilo málo a mohlo se jednat o jednu z nejúspěšnějších loupeží historie. V srpnu 2008 vstoupili dva ozbrojení muži do londýnského klenotnictví Graff Diamonds, namířili na zaměstnance a donutili je vyprázdnit všechny výstavní vitríny. Více než 40 kusů klenotů, které zmizely v jejich zavazadlech, mělo úhrnnou cenu 65 milionů dolarů.
Lupiči si nedělali starosti se skrýváním obličejů – profesionální maskér jim totiž změnil zbarvení pleti, vlasů, tvar obočí a rovněž tvar obličeje, takže byli zcela k nepoznání. S několika výstřely opustili lupiči scénu a policie by je pravděpodobně nikdy nedopadla, kdyby neudělali fatální chybu. V jednom z vozidel, které použili k úniku, nechali mobilní telefon. Díky historii volaných čísel je policie po pár dnech vypátrala a postupně zatkla deset osob, které se na akci nějak podílely. Jejich lup však dodnes nebyl nalezen. (foto: Shutterstock)
Takoví milí lidé
Kdy a kde: 4. prosince 2008, obchod Harry Winston, Paříž, Francie Ukradeno: 107 milionů USD, tedy cca 2,1 miliardy Kč
Ve vánočním čase roku 2008, několik desítek minut před zavírací hodinou, vstoupili do známého klenotnického obchodu Harry Winston v centru Paříže čtyři muži, z nichž dva byli převlečeni za ženy. Okamžitě zahájili akci, bez ohledu na to, že se obchod nachází kousek od policejní stanice. Vytáhli zbraně, zpacifikovali zákazníky i personál a během dvaceti minut odnesli téměř veškeré zboží: diamantové prsteny, hodinky, náhrdelníky a další kousky v celkové hodnotě přes sto milionů dolarů! Poté v poklidu vyšli na ulici, nasedli do auta a tím končí veškeré informace, které o nich policie zjistila.
Vzhledem k hladkému průběhu akce, podrobné znalosti vnitřních prostor včetně polohy sejfů, a faktu, že lupiči oslovovali zaměstnance křestními jmény, je jasné, že loupež byla dlouho pečlivě plánována. (foto: Shutterstock)
Prošedivělý gang lupičů
Kdy a kde: 2.-5. dubna 2015, Hatton Garden, Londýn, Anglie Ukradeno: 200 milionů liber, tedy cca 5,7 miliardy Kč
Největší loupež šperků v britských dějinách se odehrála během Velikonoc roku 2015. Celkem sedmičlenný gang mužů ve věku 48 až 76 let s bohatou kriminální minulostí odcizil z úschovny klenotů v londýnské čtvrti Hatton Garden šperky, zlato a hotovost v hodnotě 7,2 miliardy korun.
Muži nejprve prorazili stěnu výtahové šachty do trezorového sálu, načež vyřadili z provozu tamní bezpečnostní systém. Následně vyplenili 300 z celkových 600 trezorových skříněk používaných místními klenotníky a dalšími lidmi, kteří se pohybují kolem obchodu s diamanty a dalšími vzácnými kameny a kovy. Lupiči byli dopadeni během několika týdnů a většinu z uloupených věcí se podařilo policistům zajistit. (foto: Profimedia)