Liptovské travertiny: Kámen zrozený z vřící vody
Slovenský Liptov je až neskutečně bohatý na přírodní zajímavosti. Mezi ně bezesporu patří i prameny teplých a studených minerálních vod, které jsou zodpovědné za výskyt neobvyklé horniny zvané travertin
Z turistických průvodců se o travertinech mnoho nedozvíte. Snad jen to, že se jedná o chráněné přírodní výtvory, jež najdete v blízkosti známých a hojně navštěvovaných lázeňských středisek. Přesto však stojí za námahu alespoň na krátkou dobu přerušit koupání v horké léčivé vodě a tyto geologické zajímavosti blíže prozkoumat.
Zrození travertinových kop
Travertin je světle zbarvená hornina, která se skládá z malých krystalků kalcitu. Je pórovitý a často obsahuje příměsi, které mu dodávají atraktivní žlutavé, oranžové nebo červené zabarvení. Jak vlastně travertiny vznikají? Dešťová voda proniká propustnými horninami podél tektonických zlomů pod zemský povrch a některé horniny, např. vápence, pozvolna rozpouští.
TIP: Skalní útvary středního Pováží aneb V krajině bílých skal
Tento proces velmi často usnadňuje oxid uhličitý juvenilního postvulkanického původu. Voda, obohacená o rozpuštěný vápník, využívá tlak oxidu uhličitého a stoupá puklinami k zemskému povrchu, kde díky poklesu tlaku a teploty dojde k vysrážení uhličitanu vápenatého ve formě tenké vrstvičky travertinu. Postupným usazováním nových vrstev vzniká travertinová kopa s vrcholovým kráterem, z něhož vytéká pramen minerální vody.
Kopce a terasy
Travertinové kopy jsou dodnes v terénu velmi dobře patrné. Dokonale vytvořenou kopu i s vrcholovým asi pět metrů hlubokým kráterem najdete nedaleko Ružomberka u obce Liptovské Sliače. Zdejší minerální voda je díky silnému zápachu, který způsobuje rozpuštěný sirovodík, nazývána „čertovica“ a podle místních obyvatel má téměř zázračné léčivé účinky.
Další travertinové kopy můžete spatřit v Bešeňové, nedaleko známého aquaparku. Atraktivní je zejména různobarevná skalka ve svahu nad železniční tratí. Z malého jezírka na vrcholu skalky vytéká pramínek železité minerálky a vy můžete „v přímém přenosu“ pozorovat pozvolné usazování jednotlivých křehkých vrstviček travertinu. Další neméně zajímavou lokalitou je lázeňská obec Lúčky. Zdejší travertinové terasy jsou až několik desítek metrů mocné a potok Teplianka v nich vytvořil 15 metrů vysoký vodopád, který je chráněn jako přírodní památka. Jezírko a parková úprava pod vodopádem jsou však už dílem lidské ruky.
Konec travertinů?
Liptovské travertiny jsou bezesporu významnou součástí přírodního dědictví Slovenska. Svědčí o tom i fakt, že většina těchto útvarů je chráněna jako rezervace nebo přírodní památka. Bohužel se však pokaždé najdou lidé, kteří si přírodních krás neváží a svou činností přispívají k jejich poškozování. Liptovské travertiny by o tom mohly vyprávět.
Kromě všudypřítomných odpadků, jejichž odhazování je bohužel v dnešní době celkem běžnou záležitostí, se na některých chráněných lokalitách prohánějí dokonce motorkáři, kteří si asi neuvědomují, jak snadno může dojít k nenávratnému poškození zdejší přírody. Současné generace se totiž vzniku dalších travertinů na Liptově nedočkají a našim potomkům je příroda nadělí až za mnoho tisíc let.
Rady do batohu
Region Liptov se nachází na severu Slovenska a právem se řadí mezi nejkrásnější a nejnavštěvovanější oblasti této země. Liptovská kotlina je ze všech stran obklopena vysokými horami – Chočskými vrchy a Západními Tatrami na severu, Vysokými Tatrami na východě, Nízkými na jihu a Velkou Fatrou na západě. Polovinu celkové rozlohy Liptova pokrývají lesy a co se týká přírodních zajímavostí, jedná se o jeden z nejatraktivnějších regionů Slovenska.
Vhodným průvodcem na cesty vám může být například mapa č. 231 z edice Shocart Vysoké Tatry, Liptov, Orava – Shc231, v měřítku 1:100.
Přehled nejzajímavějších lokalit Liptova
Bešeňovské travertiny
Soustava travertinových kop a teras. Hlavní pramen vytváří v dolní části komplexu oválné jezírko a zbarvuje terasu do červena a oranžova.
Lúčanské travertiny
Šest minerálních pramenů, z nichž některé byly pro potřeby lázní zachyceny vrty. V lokalitě Na skále vznikla rozsáhlá kopa o mocnosti 10–12 metrů, v centrální části travertinového vodopádu se nachází syngenetická jeskyně dlouhá 25 metrů.
Na konci místní části obce Lúčky – v Kalamenech je pro koupání celoročně a zdarma k dispozici uměle vybudované jezírko s teplou minerální vodou.
Liptovské Sliače
Rozsáhlá travertinová kopa s kráterem na vrcholu. Pro celý region Západních Karpat je travertinový kráter ojedinělým jevem.
Rojkov
Kráterové jezírko o průměru 10 metrů na vrcholu travertinové kopy.
Bukovina
Ojedinělý systém vyvěraček a ponorů. V pramenné linii vyvěrá 10 pramenů, které po několika desítkách metrů stékají do ponoru.
Jazierce
V této lokalitě vytvořila vyvěračka výraznou, stupňovitou terasu, jezírko a jeskyni délky 30 m. Vodní tok se ztrácí v ponoru a po 250 metrech vyvěrá v dvojité vyvěračce na spodním okraji terasy.