Lidé kultury Clovis lovili před 13 tisíci lety v Severní Americe mamuty
Analýzy izotopů jediného známého člověka kultury Clovis potvrzují, že se tito lidé věnovali lovu velkých zvířat, především mamutů.
Podle fosilních nálezů je jasné, že mamuti byli pro dávné lovce velmi nebezpečným cílem. Jak se ale ukazuje, pro první obyvatele amerických kontinentů, nebo přinejmenším pro jedny z prvních, to nepředstavovalo nepřekonatelnou překážku. Mamutí maso totiž pro ně bylo zásadním zdrojem potravy.
K tomuto závěru směřuje výzkum, který nedávno vedl Ben Potter z Aljašské univerzity ve Fairbanksu. Vědci hledali odpověď na otázku, jak vlastně žili lidé kultury Clovis, kteří obývali americké kontinenty před zhruba 13 tisíci lety. Fosilní záznam ukazuje, že se tito lidé velice rychle, během pouhých pár set let, rozšířili po Severní i Jižní Americe.
Životní styl kultury Clovis
Odborníci až doposud studovali život těchto lidí nepřímo, pomocí analýz jejich nástrojů nebo pozůstatků kořisti, které byly objevené v blízkosti jejich sídlišť. Potterův tým zvolil přímější postup a analyzoval izotopy ve fosilních pozůstatcích slavného nemluvněte Anzick-1, objeveného ve státě Montana a jediného víceméně věrohodného známého člověka kultury Clovis.
Jak plyne ze studie, která se dostala na titulní stranu nového čísla vědeckého časopisu Science Advances, výsledky analýz vyvracejí představu, že by se lidé kultury Clovis živili především malými živočichy a rostlinami. Výzkum vědců Aljašské univerzity naopak naznačuje, že šlo o specializované lovce velkých zvířat, včetně mamutů.
Autoři studie se domnívají, že právě specializace na lov mamutů a v menší míře i dalších velkých zvířat té doby byla klíčová pro rychlé šíření těchto lidí napříč americkými kontinenty. Lov mamutů podle nich představoval velmi flexibilní životní styl, který mohli lidé kultury Clovis provozovat v různých typech prostředí. Mamuti migrovali na velké vzdálenosti a byli pro lovce kultury Clovis jako chodící supermarket plný tuků a proteinů.