Létání jim nechybí: Proč se tučňáci vzdali pohybu ve vzduchu?

Létání by pro tučňáky bylo výhodné, a to zvláště ve chvíli, kdy musí ze svého hnízdiště dojít k moři, které je vzdálené třeba 50 km. Tato několikadenní pouť by se letem zkrátila na několik hodin. Proč tedy tučňáci vyměnili křídla za schopnost potápět se?

20.05.2024 - Zuzana Teličková



Na otázku, proč tučňáci ztratili před miliony let schopnost létat, odpovídá studie Kyla Elliotta a Roberta Ricklefse z roku 2013. Vědci se na otázku rozhodli odpovědět studiem ptáků, kteří disponují jak schopností létat, tak schopností potápět se. K tomuto účelu jim posloužil alkoun tlustozobý (Uria lomvia) a kormorán tichomořský (Phalacrocorax pelagicus). Na tělo 41 jedinců vědci připevnili zařízení měřící výdej energie při letu a podařilo se jim zaznamenat ptačí rekord: alkouni a kormoráni měli nejvyšší výdej energie, jaký byl kdy u ptáků naměřen.

Předci tučňáků, kteří zřejmě vypadali podobně jako alkouni, se v určitém okamžiku rozhodli tuto energii ušetřit a specializovat se na lov pod hladinou moře. Stavba jejich těla se tomuto způsobu života uzpůsobila do takové míry, že tučňáci přestali létat a jejich křídla se začala podobat ploutvím. Na rozdíl od alkounů nebo kormoránů překročili práh dělící létavé ptáky od nelétavých. V prostředí, v němž žili, měla tato změna více výhod než nevýhod a tučňáci z ní těží dodnes.

S letem tučňáků se pojí i jeden velmi populární hoax. „Dokument“ BBC v něm popisuje tučňáky kroužkové, kteří znovuobjevili létání a před krutými mrazy putují tisíce kilometrů do deštných pralesů Amazonie. Ve skutečnosti ale jde o dílo, které vzniklo v roce 2008 jako povedený aprílový žertík.


Další články v sekci