Létající škorpioni: Žihadlo srpic je ve skutečnosti pohlavním orgánem
Srpicím se v anglosaské literatuře často přezdívá „škorpioní mouchy“, a to podle největší čeledě Panorpidae. Samci, kteří do ní patří, totiž mají zvětšené pohlavní orgány, které skutečně připomínají žihadlo štíra.
Srpice (Mecoptera) jsou řádem blanokřídlého hmyzu, který obsahuje devět různých čeledí a zhruba 550 druhů žijících po celém světě. Jde o malý až středně velký hmyz se štíhlými prodlouženými těly. Stejně jako mnoho jiných skupin hmyzu, i srpice mají po stranách hlavy složené oči a trojici jednoduchých oček (ocelli) v horní části hlavy.
Většina srpic nachází potravu na vlhké vegetaci a samičky v těchto podmínkách také kladou vajíčka. Ta obvykle po nakladení vstřebají část okolní vlhkosti a zvětší svůj objem. Druhy žijící v teplých klimatických oblastech jsou proto aktivní jen po krátkou část roku. Nakladená vajíčka pak vydrží čekat i několik měsíců ve stavu hibernace a larvy se vyklubají teprve poté, když skončí období sucha.
TIP: Včela versus vosa: Kdo má silnější jed?
Pozoruhodná je role srpic ve vývoji hmyzu. Dva nejvýraznější hmyzí řády – motýli (Lepidoptera) a dvoukřídlí (Diptera), společně s chrostíky (Trichoptera) – se pravděpodobně vyvinuli z předků, kteří patřili mezi srpice, nebo s nimi byli blízce spříznění. Určitě také není bez zajímavosti, že podle analýz DNA jsou blechy, jimž je tradičně vyhrazen zvláštní řád Siphonaptera, ve skutečnosti úzce specializovanými příslušníky řádu Mecoptera.