Léky blízké přípravku Ozempic mohou pomáhat i při léčbě závislosti na alkoholu
Rozsáhlá studie ze Skandinávie ukazuje, že populární léky pro léčbu diabetu a obezity, mohou být prospěšné i při léčbě alkoholové závislosti.
Semaglutid, prodávaný pod názvy Ozempic nebo třeba Wegovy, je peptid se strukturou podobnou hormonu glukagonovému peptidu-1 (GLP-1). Používá se k léčbě diabetu 2. typu a obezity. Současně ale jde o látku s komplexním vlivem na lidský organismus, takže její užívání může přinášet různá překvapení. S jedním takovým nyní přichází rozsáhlá studie psychiatra a adiktologa Markku Lähteenvua z Východofinské univerzity, uveřejněná v odborném časopisu JAMA Psychiatry.
Nečekaný všelék
Lähteenvuo společně s kolegy zpracovali data více než 227 tisíc lidí ze švédského registru pacientů, kterým byl v letech 2006 až 2021 diagnostikován alkoholismus. 4 321 pacientů užívalo semaglutid a 2 509 podobnou látku liraglutid. Oba tyto přípravky napodobují hormon GLP-1 a omezují chuť k jídlu.
Analýzy dat ukázaly, že lidé, kteří užívali semaglutid a liraglutid, byli méně často hospitalizováni s problémy souvisejícími s alkoholismem, jako je intoxikace nebo delirium. Semaglutid toto riziko snižuje o 36 procent, liraglutid o 22 procent. Vědci vyzkoušeli ještě naltrexon, který se používá k léčbě závislostí. Pacienti užívající tento preparát, vykazovali ve srovnání s lidmi bez něj o 14 % nižší riziko hospitalizace.
Podle finského adiktologa je sice zatím předčasné tvrdit, že semaglutidl funguje při léčbě alkoholové závislosti, k tomu bude zapotřebí úzce zaměřená klinická studie. Výsledky výzkumu jsou ale podle něj natolik slibné, že lze předpokládat jejich potvrzení.