Látky z kokosového oleje odpuzují hmyz lépe, než dnešní repelenty
Otravný hmyz má respekt z kokosu a vědci to hodlají náležitě využít...
Přírodní mastné kyseliny, které jsou součástí kokosového oleje, výtečně odpuzují klíšťata, muchničky, komáry i ostatní krev sající členovce. Podle nového výzkumu financovaného americkým ministerstvem zemědělství jsou tyto přírodní látky jako repelent dokonce lepší, než běžně používaná, ale problematická chemikálie DEET.
Kolem látky DEET, čili diethyltoluamidu, se v poslední době objevuje řada pochybností o její bezpečnosti pro lidské zdraví. Pochází z roku 1944 a původně ji využívala americká armáda při bojích v džungli. Při dlouhodobém vdechování výparů DEET se někdy projevuje únava, zmatenost nebo třeba návaly paniky. Velice vzácně může způsobit křeče, které mohou být v tom nejhorším případě smrtelné.
TIP: Repelent z tabáku by se mohl stát netoxickým postřikem proti hmyzu
Proto vědci hledají náhradu za DEET, nejlépe látku přírodního původu, která by svým účinkem DEET ještě překonala. Velmi slibné jsou mastné kyseliny z kokosového oleje. V testech si látky z kokosového oleje vedou tak dobře, že krevsající mouchy bodalky a štěnice účinně odpuzují ještě dva týdny po aplikaci na oblečení. Oproti tomu produkty s 10-procentním obsahem DEET v podobných případech ztrácejí účinnost během pár dní.