Kontroverzní aspartam: Je nejpopulárnější sladidlo opravdu nebezpečné?

Umělé sladidlo aspartam budí rozruch už od svého uvedení na trh počátkem osmdesátých let. Ani dnes se ale experti příliš neshodnou, jak je to s jeho dopady na lidské zdraví

20.07.2023 - Stanislav Mihulka



Dipeptid aspartam je umělé sladidlo, mnohem sladší než běžný potravinářský cukr, které se déle než půl století používá jako náhražka cukru v nápojích i potravinách. Je jedním z nejvíce studovaných potravinových doplňků a jeho účincích na zdraví existuje celá řada vědeckých prací. Přesto kolem jeho účinků na organismus stále existují závažné rozpory.

Světová zdravotnická organizace WHO nedávno zveřejnila své hodnocení aspartamu, podle něhož je toto sladidlo „možným karcinogenem“ (podle stupnice WHO Group 2B agent). Takové hodnocení vzbudilo velký rozruch a veřejnost má celou řadu otázek. Této látce se totiž v dnešní době téměř nedá vyhnout.

Možný karcinogen?

Stanovisko WHO je založené na hodnocení jejich dceřiné organizace Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC), které je podle všeho spíše orientační povahy a vyjadřuje nedostatek informací. Mimochodem, stejné hodnocení jako aspartam (Group 2B agent) mají od IARC například výtažek z jinanu (Ginkgo biloba), výtažek z listu aloe (Aloe vera) nebo rádiové vlny.

Ve stejnou dobu jako stanovisko WHO/IARC byly zveřejněny i závěry Společného výboru expertů pro potravinová aditiva WHO a FAO (JECFA), které se zásadním způsobem liší od závěrů IARC a uvádějí, že nebyla objevena žádná přesvědčivá souvislost mezi aspartamem a jakýmkoliv typem rakoviny. Podle JEFCA je zcela bezpečné konzumovat aspartam při dodržení přijatelné denní dávky, která činí 0 až 40 mg na 1 kilogram tělesné hmotnosti. Pokud někdo váží 70 kg, může podle takto nastavených doporučení denně bez obav přijmout 2 800 mg aspartamu.

TIP: Sladký život našich předků: Čím sladili své pokrmy v době předcukrové?

Pozoruhodné je, že IARC a JECFA sice vycházejí z prakticky stejných dat, hodnotí je ale velmi odlišně. Postoj JECFA, podle něhož aspartam není „možným karcinogenem,“ sdílejí i další instituce, v čele s americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), který výslovně uvedl, že hodnocení zveřejněné WHO neznamená, že by aspartam byl ve skutečnosti nějak spojený s rakovinou. Experti jsou z celé situace, ve které se splétají odborné i nemalé ekonomické zájmy, rozpačití a většinou doporučují další výzkum, který by mohl vnést více světla.


Další články v sekci