Kolik měří nejmenší hora světa? Na její zdolání by stačil jediný krok

27.03.2018 - Martin ReichmanZatímco nejvyšší horu světa zná drtivá většina absolventů základní školy, s nejmenší horou to již tak snadné není. Předně – nejasnosti panují okolo samotné definice hory. V obecné rovině jde o vyvýšeninu kupovitého, kuželovitého nebo tabulovitého tvaru s relativní výškou nad okolním terénem 300–600 metrů. Neplatí to ale vždy. Například francouzská hora Mont Valérien, tyčící se nad městem Suresnes nedaleko Paříže, měří jen 162 metry. Někdy je pro označení zase rozhodující nadmořská výška vrcholu.

Za nejmenší horu světa tak bývá nejčastěji považován australský vrchol Mount Wycheproof, který nad okolním terénem vystupuje jen o pouhých 43 metrů. I ten je ale ve skutečnosti horským obrem, v porovnání s horou Ťing-šan nacházející se v čínské provincii Šan-tung. K výstupu na ni si totiž vystačíte s jediným krokem.

TIP: Mount Everest má konkurenci: Předčí jej havajská sopka i ekvádorská hora

Hora Ťing-šan vystupuje nad okolní terén o pouhých 60 centimetrů! Mohlo by se zdát, že spíše než o horu jde o obyčejný balvan. Čínští odborníci ale věří, že označení hora náleží Ťing-šan právem. Drtivá část útvaru se podle nich skrývá pod povrchem. Jak hluboko hora sahá, není úplně jasné. Pokusy o nalezení její základny totiž neskončily úspěchem a v současné době má Ťing-šan statut chráněné památky a jakékoli geologické práce jsou v její blízkosti přísně zakázány.

  • Zdroj textu

    China.org

  • Zdroj fotografií

    China News


Další články v sekci