Kolem oranžového trpaslíka v souhvězdí Ryb krouží první známý parní svět
Nedávná pozorování Webbova dalekohledu odhalila exoplanetu, která je celá obalená horkou vodní párou. Jde o vůbec první známý parní svět.
Vesmírný dalekohled Jamese Webba ukazuje své kvality i v průzkumu exoplanet v relativně blízkém vesmíru. Díky svým úžasným pozorovacím schopnostem dokáže prozkoumat okolní světy v doposud nevídaném detailu a odhaluje o nich věci, které bychom se dříve neměli šanci dozvědět.
Kanadská astronomka Caroline Piaulet-Ghorayebová s početným výzkumným týmem využila schopností Webbova dalekohledu k pozorování exoplanety GJ 9827 d, která se nachází přibližně 100 světelných let od nás.
Planeta plná páry
Existence této planety není pro astronomy neznámou. V roce 2017 ji u oranžového trpaslíka GJ 9827 společně se dvěma dalšími objevil vesmírný lovec exoplanet Kepler. Následná pozorování z roku 2023 prostřednictvím Hubbleova dalekohledu ukázala, že se s velkou pravděpodobností jedná o vodní svět, v jehož atmosféře se nachází velké množství vodní páry.
Nový výzkum Piaulet-Ghorayebové a jejího týmu, jehož závěry publikoval odborný časopis Astrophysical Journal Letters, ukazuje, že exoplaneta GJ 9827 d, která je přibližně dvakrát větší a třikrát hmotnější než Země, hvězdu oběhne zhruba jednou za šest dnů. Podle astronomů jde o tzv. mini-neptun a je prakticky celá obalená horkou vodní párou. Jde tak o první známý parní svět.
O možné existenci parních světů astronomové teoretizovali již delší dobu, až doposud se ale žádný nepodařilo objevit. „Je to poprvé, kdy jsme nalezli něco podobného,“ potvrzuje Eshan Raul z Michiganské univerzity. „Určitě to ale není planeta vhodná pro život, alespoň pokud máme na mysli život pozemského typu.“
K analýze atmosféry exoplanety GJ 9827 d vědci využili transmisní spektroskopii, při níž exoplaneta prochází před svou hvězdou a její atmosféra absorbuje určité vlnové délky světla hvězdy. Přístroje Webbova dalekohledu NIRISS (Near-Infrared Imager and Slitless Spectrograph) a SOSS (Single Object Slitless Spectroscopy) odhalily, že atmosféra GJ 9827 d je z 31 % procent tvořená vodní párou a ve velkém množství jsou v ní zastoupené také kovy.
Zbývající dvě exoplanety systému GJ 9827 tvoří pravděpodobně dvě superzemě GJ 9827 b (přibližně 5× hmotnější než Země) a GJ 9827 c (téměř dvakrát hmotnější než Země). Obě se nacházejí v těsné blízkosti své mateřské hvězdy – 20× a 10× blíž než je vzdálenost mezi Sluncem a Merkurem.