Klínopisné puzzle: Umělá inteligence luští dávné babylónské texty

Do rekonstrukce dávných babylónských textů zapsaných na úlomcích hliněných tabulek se pustila umělá inteligence Fragmentarium

10.02.2023 - Stanislav Mihulka



Po dávných civilizacích Mezopotámie se zachovalo množství klínopisných textů. Byly ale zapsány na hliněných tabulkách, z nichž se bohužel často zachovaly jen větší či menší úlomky. Jejich skládání je zdlouhavý a komplikovaný proces.

Tým německé Mnichovské univerzity se do sestavování a luštění klínopisných tabulek rozhodl zapojit umělou inteligenci. Zároveň od roku 2018 provádějí digitalizaci všech klínopisných tabulek pocházejících z Babylónu, jejichž fyzické úlomky jsou uloženy na řadě pracovišť různých po celém světě. Aby to nebylo málo komplikované, texty z Babylónu jsou zapsané ve dvou ucelených a navzájem odlišných jazykových systémech – v sumerštině a akadštině.

Luštění klínopísných úlomků

Umělá inteligence, které badatelé přezdívají Fragmentarium, luštění klínopisných tabulek dramaticky zjednodušuje. Má k dispozici zhruba 22 tisíc úlomků tabulek, které již byly digitalizovány. S těmi pracuje, porovnává je a sestavuje. Úryvky, jejichž sestavení by lidským expertům trvalo měsíce, Fragmentarium propojí za pár sekund.

Rekonstrukce rukopisu K.4981+ složeného z devíti různých fragmentů, sestavených pomocí Fragmentaria. (foto: LMU MünchenCC BY-SA 4.0)

„Je to nástroj, jaký jsme doposud neměli. Věříme, že tato obrovská databáze fragmentů klínopisných destiček, bude klíčovým prvkem v rekonstrukci babylonské literatury,“ věří Enrique Jiménez z institutu asyriologie při Mnichovské univerzitě (LMU).

Jiménez a jeho tým, společně s inteligencí Fragmentarium nedávno objevili doposud neznámý úlomek tabulek s Eposem o Gilgamešovi. Nedlouho poté se jim podařil další průlom, když vystopovali neznámý hymnus, oslavnou píseň o městě Babylón.

TIP: Umělá inteligence dokončuje Beethovenovu Desátou symfonii

Má krásný text. Popisuje příchod jara do Babylónu a dávné město v něm přímo vystupuje před očima,“ přibližuje hymnus Jimenéz. „Až doposud nebyl v babylónské literatuře známý žádný hymnus o městě. Teď máme 15 úlomků. Bez inteligence Fragmentarium by rekonstrukce trvala 30 až 40 let.“ Fragmentarium až doposud využívalo zhruba 200 odborníků. Od letošního února je v online podobě přístupné i veřejnosti.

Text babylónského hymnu:

(A babylonská řeka), řeka Arahtu,
stvořená Nudimmudem, Pánem moudrosti
zavlažuje pláň, smáčí rákosí,
vlévá své vody do lagun a moří.

Na polích kvete a zelená se,
louky se třpytí čerstvým obilím;
díky němu se zrno hromadí a kupí,
a tráva roste vysoko,
aby se stáda mohla pást.

S bohatstvím a nádherou hodnou lidstva,
(Je vše) v nádherné hojnosti poskytnuto.


Další články v sekci