Když nemůžeš, přidej! Česko je zemí běžcům zaslíbenou

Při běhu se do těla vyplavují podobné látky jako při užívání marihuany, a běžci tak zažívají euforii. I to je zřejmě důvod, proč zmíněný sport dobývá všechny kouty světa. V Česku se nedávno umístil na druhé příčce mezi nejoblíbenějšími pohybovými aktivitami, které ve volném čase provozujeme

21.07.2016 - redakce 100+1



V Evropě dnes běhá okolo 48 milionů lidí a byznys spojený s běháním generuje odhadem 50 miliard eur (1,4 bilionu korun). Také u nás se zmíněný sport těší neuvěřitelné popularitě: Věnuje se mu zhruba čtvrtina Čechů napříč generacemi. Podle ekonoma Lukáše Kovandy za to vedle zdravotních benefitů a poznávání krajiny může ještě jedna zásadní věc – peníze. K běhu totiž na rozdíl od jiných pohybových aktivit stačí kromě vůle v podstatě jen boty.

Na počátku byla krize 

„Opravdový boom nastal v době finanční krize, kdy řada firem omezovala například příspěvky na posilovnu. Lidé se také víc báli o práci a přemýšleli, jak ušetřit. A jako první je pochopitelně napadalo snížení výdajů,“ vysvětluje Kovanda, který sám začal běhat před třemi lety. Podle něj se v dobách krize nabízelo ušetřit třeba za permanentku do posilovny či do bazénu nebo za pronájem tenisové či fotbalové haly. Těm, kdo chtěli zůstat ve formě, tak moc možností nezbylo. Přesedlali proto na běh. 

Lukáš Kovanda má za sebou i slavný newyorský maraton. Jde o jedno z největších klání svého druhu na světě a každý rok se ho zúčastní na padesát tisíc lidí. O akci je dokonce tak velký zájem, že se na start můžete postavit pouze v případě, že splníte kvalifikační kritéria – nebo pokud vás vylosují. Přitom v roce 1970, kdy maraton začínal, se do něj zapojila asi jen stovka borců. 

Dobře rozjetý byznys

Důvodů, proč popularita běhání tak strmě roste, je však víc. Podle Kovandy za to vděčíme i marketingové aktivitě řady firem, které dodávají sportovní oblečení, obuv, doplňky či aplikace, ale i potraviny a různé energetické nápoje nebo tyčinky. Není tedy tak úplně pravda, že běh představuje „levnou“ disciplínu – za veškeré vybavení špičkových značek můžete zaplatit i tisíce

Češi si v současnosti drží prvenství v organizování běžeckých závodů, jež se u nás objevují jako houby po dešti. Nikde jinde na světě se totiž nepořádá tolik běžeckých klání na počet obyvatel: Česká databáze dnes zahrnuje asi 1 700 podobných akcí a jejich počet dál stoupá

Překonat sám sebe

Běh však v žádném případě není jen výsadou zapálených sportovců – s oblibou jej provozují i ti, kdo mají prostě rádi pohyb. A právě pro ně je určeno například klání RunTour, které představuje jakýsi vstupní závod do světa běhu. Na start se mohou postavit děti i senioři, přičemž nezáleží na tom, zda do cíle doběhnou, nebo dojdou. Soutěžit může opravdu každý, kdo má chuť a vůli.

TIP: Prošlapané podrážky: Historie fenoménu vytrvalostní chůze

Podle statistik z roku 2014 je běh pro průměrného Čecha druhou nejoblíbenější pohybovou aktivitou – hned po cyklistice. Milovníci zmíněného sportu oceňují mimo jiné fakt, že se při něm nemusíte na nikoho vázat. Heslo největšího českého běžce Emila Zátopka znělo: „Když nemůžeš, přidej!“ A právě v tom tkví podstata běhu – v překonávání sebe sama.

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost


Další články v sekci