Kdy jsme se naučili psát? První pokusy sahají čtyřicet tisíc let do minulosti

Vynález písma figuruje v učebnicích dějepisu jako předěl mezi dlouhou érou zvanou pravěk a novou kapitolou lidských dějin, starověkem. Nedávný objev archeologů z Cambridge ovšem posouvá datum významného milníku až o několik desítek tisíc let do minulosti

12.05.2023 - Barbora Jelínková



Donedávna měli odborníci za to, že nejstarší psané slovo se objevilo kolem 3. tisíciletí př. n. l. Symbolickým prvenstvím se pyšní hliněná destička, do níž starověcí Sumerové v Mezopotámii vyryli potvrzení obchodní transakce. Kamenná účtenka obsahuje údaje o prodeji třiceti koz – pomocí jednoduchých geometrických symbolů se označilo množství i druh dobytka a jméno dodavatele. 

Tzv. klínové znaky se v současnosti považují za jeden ze čtyř původních druhů písma, jež civilizace na různých místech planety vynalezly nezávisle na sobě: Kromě již zmíněného mezopotámského se k nim řadí to egyptské, čínské a mezoamerické. Veškeré další systémy pak pravděpodobně vznikly na jejich základě, nebo se jimi přinejmenším inspirovaly.

Starší, než se zdálo

Nedávný článek publikovaný v časopise Cambridge Archaeological Journal však veškeré dosavadní poznatky převrací naruby. Průzkum jeskyní ve Španělsku a Francii, jež kdysi obývali naši předkové, odhalil jakési primitivní znaky: Tečky, lomítka a hvězdičky namalované na skále nebo vyryté do klacků či kamenů zřejmě zaznamenávají sezonní aktivity zvířat, od ptáků přes ryby až po zubry

Obrazy jeskynních zvířat se symboly. (zdroj: Cambridge University PressCC BY 4.0)

Nálezy se přitom datují zhruba čtyřicet tisíc let do minulosti, což by znamenalo, že byli naši dávní předchůdci výrazně vyspělejší, než se dosud předpokládalo. „Schopnost přiřadit abstraktní znaky jevům okolního světa, a zaznamenat tak minulé události i předvídat ty budoucí představovala významný posun z hlediska rozvoje intelektuálních schopností,“ přibližují autoři článku.

Zprávy o kořisti 

Vědecký tým prozkoumal přes čtyři sta jeskyní včetně proslulé Lascaux, Chauvet a Altamiry, kde se vedle vyobrazení různých živočichů nacházejí rovněž nefigurativní znaky – nejčastěji tečka, kolmá čára a symbol ve tvaru písmene Y. Podrobnější analýza 865 maleb naznačuje, že zřejmě sloužily coby komunikační jednotky: Například tečka a čárka těsně vedle některého ze zvířat označují lunární cykly a zaznamenávají uplynulý čas.

TIP: Vzácné a izolované písmo liberijského jazyka Vai dokumentuje evoluci písma

Přiřazování jednotlivých živých tvorů k údajům o roční době umožnilo pravěkým lidem předávat si informace o páření a migraci kořisti, tedy klíčové vědomosti pro úspěšné přežití zejména v zimním období. Podle archeologů sice sekvence nemusejí představovat „plnohodnotnou“ podobu psaného slova, ale rozhodně je lze označit přinejmenším za přechodnou fázi, jakési protopísmo. 


Další články v sekci