Kdepak brčka: Větším problémem jsou pro oceány cigaretové nedopalky
Proti používání plastových brček se dnes vymezují politici, restauratéři, hoteliéři i anglická královna. Mnohem větší problém ale představuje jiný odpad – zdánlivě obyčejné cigaretové nedopalky
Plastová brčka se do značné míry stala symbolem znečištěných oceánů. Zabývají se jimi vědecké studie a na svých panstvích je nedávno zakázala i anglická královna. S plastovými brčky hodlá do dvou let skoncovat Starbucks a v podobném duchu se vyjádřili i zástupci McDonald's, American Airlines a také šéfové sítě hotelů Marriott.
Kuřáci ve stínu plastového strašáka
Přestože jednoznačně jde o problematický odpad, skutečný dopad plastových brček na životní prostředí je spíše malý. Podle nedávné studie agentury Better Alternatives Now (BAN), zabývající se životním prostředím, tvoří brčka (společně s jednorázovými „míchátky“) zhruba 7 % odpadu nalezených na plážích v Kalifornii. Igelitové tašky přitom na stejném místě tvoří 9 % odpadu a plastové uzávěry z PET lahví dokonce 17 %. Podle výzkumníků z Jambeck Research Group představují plastová brčka jen 0,03 % hmotnosti všeho odpadu v oceánech.
Poněkud ve stínu plastových brček se skrývá jiný odpad – cigaretové nedopalky. Podle zástupců neziskové organizace Ocean Conservancy, která se dlouhodobě zabývá životním prostředím, tvoří cigaretové nedopalky nejčastější lidmi vytvořený odpad v oceánu.
TIP: Vycvičené vrány by mohly čistit města od cigaretových nedopalků
Každoročně je na Zemi vyrobeno asi 5,6 bilionu cigaret s filtrem. Většina z nich skončí jako nezpracovaný odpad v prostředí. Filtry nedopalků jsou přitom vyrobeny z acetátových celulózových vláken, které se v přírodě rozkládají déle než 10 let. Z původně dobře míněného vynálezu, který má chránit zdraví kuřáků, se tak stal nebezpečný odpad.