Kde postavit základnu na Marsu? Vědci vytipovali vhodné lávové tunely
Lidská kolonie na Marsu je lákavá představa. Kde ji ale na nehostinné planetě postavit? Podle vědců by vhodné útočiště mohly nabídnout podzemní lávové tunely
Mars je sice kamenná planeta, přesto ale jde o velmi nehostinné místo, přinejmenším z pohledu pozemšťana. Je tam úmorné sucho, mráz a povrch rudé planety skrápí intenzivní kosmické záření. Mars totiž nemá pořádnou atmosféru ani magnetické pole, které by jej mohly ochránit.
První lidští návštěvníci a časem i kolonisté proto budou na Marsu hledat místa, kde by se mohli cítit bezpečně. Velmi slibné jsou v tomto směru podzemní lávové tunely, vytvořené proudy lávy. Známe je z okolí pozemských sopek, kde dosahují délek kolem 30 metrů. Na Marsu, kde je nižší gravitace, by se mohly lávové tunely táhnout až 250 metrů daleko.
Tunely u sopky Hadriacus Mons
Antonio Paris z amerického centra Center for Planetary Science a jeho kolegové prostudovali snímky americké sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) a vytipovali tři pravděpodobné lávové tunely, které by se mohly stát místem jak pro stálou základnu na rudé planetě, tak i pro pátrání po případných dávných mikroorganismech, které mohly obývat Mars v přívětivějších časech. Tyto lávové tunely se nacházejí v oblasti Hellas Planitia, velké impaktní pánve na jižní polokouli Marsu, v blízkosti dávné sopky Hadriacus Mons.
TIP: Jak bydlet na Marsu? NASA tam plánuje postavit ledová iglú
Badatelé odhadují, že tyto lávové tunely odstíní podstatnou část dopadajícího kosmického záření. I tak tam budou lidé ve srovnání se zemským povrchem vystaveni vyšším dávkám záření, ale každé snížení tohoto rizika je vítané. Lávové tunely by pozemšťany a jejich vybavení navíc chránily před dopadajícími mikrometeority, a také by tlumily extrémní kolísání teplot, které je pro povrch Marsu typické.