Krásná Maryšenka: Osudová žena Jana III. Sobieského
Jan Sobieski se po bitvě u Vídně pokryl nehynoucí slávou. Životní oporu ale našel ve své ženě, ke které jej poutal hluboký cit
Maryšence, vlastně Marii Kazimíře, rozené markýze de la Grange d´Arquien, bylo o dvanáct let méně než jejímu muži. Seznámili se, když jí bylo čtrnáct a ona působila na královském dvoře ve Varšavě jako dvorní dáma královny Ludvíky Marie.
Osudová žena
Královna, manželka vládnoucího polského krále Jana Kazimíra, pocházela z francouzské rodiny de Nevers-Gonzaga, která vládla v italské Mantově. Přivedla s sebou do Polska mnoho svých krajanů, jimiž se u dvora obklopila. Maryšenka patřila spolu se svou matkou k této francouzské společnosti a právě tehdy se potkala se švarným a mnoha ženami obletovaným kavalírem, jenž patřil k jedné z nejstarších polských šlechtických rodin. Padli si do oka a zdálo se, že nic nebude stát v cestě jejich sňatku. Jenže královna rozhodla jinak.
Životní láska
Roku 1658 provdala královna sedmnáctiletou Maryšenku za bohatého magnáta Jana Zamoyského. Bylo to nešťastné manželství, během něhož mladá šlechtična prodělala několik porodů a potratů. Marie ale stále myslela na Sobieského. A když ji po čase navštívil v jejím sídle Zamošči, byla z toho velká romantická láska. Oba si přísahali věrnost na věky. Jejich milostný poměr nemohl zůstat utajen, ale dříve než vypukl skandál, Zamoyski v dubnu 1665 náhle zemřel. Marie byla volná a spěchala za Sobieskim. Už v polovině května s ním uzavřela – zatím tajně – manželský svazek.
TIP: Turci před branami: Jak vypadalo obléhání Vídně v roce 1683?
Od té chvíle se téměř osudově změnil život mladého korunního maršálka. Ctižádostivá Maryšenka do něj zasáhla velmi intenzivně a začala poznenáhlu řídit Janovy kroky. Je to ona, kdo od jejich sňatku ovlivňoval kariéru Jana Sobieského. V neposlední řadě jí měl být zavázán za královskou korunu.