Magie v zahradě: Je pravda, že se některé rostliny nemají pěstovat společně?
Kapusta a hrášek nejsou pro společnou výsadbu nejlepší kombinací a totéž platí i pro kombinaci jahod a cibule. Naopak rajčata vysazená s bazalkou slibují chuťově výraznější plody.
Klíčem k dobré sklizni bývá správný poměr půdních živin, především dusíku. Zatímco některé druhy, zejména listová zelenina či růžičková kapusta, vyžadují zmíněný prvek ve zvýšeném množství, jiné jako hrách a fazole jej dokážou ukládat zpět do země, a de facto tak „živit“ své sousedy.
Existují však i další osvědčené kombinace slibující pěstitelský úspěch: Kupříkladu severoameričtí indiáni vysazovali vedle sebe tzv. tři sestry – kukuřici, která sloužila coby opora pro pnoucí se fazoli, a dýni, jejíž široké listy bránily vysychání půdy.
K rajčatům a paprikám se zas doporučuje zasadit bazalku. Zelenina má v její společnosti chuťově výraznější plody, bylince se lépe daří a zároveň odpuzuje škůdce. V jiných případech by si ovšem pěstitelé měli dávat pozor: Zejména v blízkosti česneku, cibule, pórku nebo pažitky neprospívají mimo jiné jahody či chřest a obsažené antiseptické látky mají negativní vliv i na symbiotické bakterie na kořenech luštěnin.