Jako kdyby hořel oceán: Vedra u Británie a Irska ohrožují mořský život

Bezprecedentní vlna veder u pobřeží Spojeného království a Irska představuje vážnou hrozbu pro řadu živočišných druhů, varují vědci.

23.06.2023 - Martin ReichmanTeploty moře, zejména u severovýchodního pobřeží Anglie a na západě Irska, jsou o několik stupňů vyšší, než je pro tuto dobu obvyklé. Globální povrchová teplota moře v dubnu a květnu dosáhla historického maxima pro tyto měsíce od začátku vedení záznamů v roce 1850, upozornila britská meteorologická služba Met Office. Vědci očekávají teplotní rekordy i v červnu.

Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru zařadil části Severního moře do čtvrté kategorie mořských veder, která je považována za „extrémní“. V oblastech u pobřeží Anglie je teplota až o pět stupňů Celsia vyšší než obvykle. Podle meteorologů z Met Office je navíc pravděpodobné, že vzhledem k jevu El Niño potrvají vysoké teploty i nadále.

Jako kdyby hořel oceán

„Extrémní a bezprecedentní teploty ukazují sílu kombinace oteplování způsobeného člověkem a přirozené proměnlivosti klimatu, jako je El Niño,“ uvádí Daniela Schmidtová z Bristolské univerzity. „Teplo, stejně jako na pevnině, stresuje mořské organismy. V jiných částech světa jsme již byli svědky několika hromadných úhynů mořských rostlin a živočichů způsobených vlnou veder v oceánech. Dokud nezačneme dramaticky snižovat emise, budou tyto vlny nadále ničit naše ekosystémy, protože se tak děje pod hladinou oceánů, a zůstane to bez povšimnutí,“ dodává profesorka Schmidtová.

TIP: Na Novém Zélandu na pláži objevili půl milionu zaživa uvařených slávek

Od roku 1986 do roku 2016 vzrostl počet dnů, během nichž moře zachvátila vedra, o padesát procent ve srovnání s lety 1925 až 1954. Vědci tehdy uvedli, že horko zničilo rozsáhlé oblasti plné mořských živočichů „podobně, jako lesní požáry spalují obrovské plochy lesa“.


Další články v sekci