Invazní pavouk ulovil v Británii netopýra: Jde o první podobný případ na světě
Snovačka ostrovní, pavouk původem z Madeiry a Kanárských ostrovů, se šíří na Britských ostrovech i jinde po světě. Ukazuje se, že v jejích pavučinách končí i chránění netopýři
Snovačka ostrovní (Steatoda nobilis) připomíná svou obávanou příbuznou – snovačku jedovatou (Latrodectus mactans), široce známou jako černá vdova. Na rozdíl od své sestřenice není snovačka ostrovní pro člověka příliš nebezpečná, její kousnutí je ale dost bolestivé a zahrnuje nemalé riziko nebezpečné bakteriální infekce.
Snovačka ostrovní měří v průměru jen okolo centimetru (samičky jsou o pár milimetrů větší) a pochází z Madeiry a Kanárských ostrovů. V poslední době se úspěšně šíří po světě, například v Evropě nebo v severní a jižní Americe, přičemž jí zřejmě hraje do karet změna klimatu. Je to nenáročný lovec, který si troufne i na malé obratlovce a postupem času se z ní stal jeden z nejúspěšnějších invazních pavoučích druhů.
Zdatný lovec netopýrů
Snovačka ostrovní postupně dobývá i Britské ostrovy, kde rychle postupuje na sever. Odborníci nedávno zaznamenali pozoruhodný případ v hrabství Shropshire, které se nachází ve střední Anglii, na hranicích s Walesem. Snovačka ostrovní tam do své pevné pavučiny ulovila nejméně dva netopýry, přičemž mládě již bylo konzumované, zatímco dospělý netopýr v pavučině stále žil.
TIP: Severní Georgii zaplavují miliony velkých invazních pavouků křižáků
Podle vědců jde celosvětově o první známý případ, kdy pavouk ze skupiny snovaček chytil a usmrtil netopýra. Jde také o první známý případ usmrcení obratlovce tímto druhem pavouka ve Velké Británii. Odborníci doporučují zařazení snovačky ostrovní mezi nebezpečné invazní druhy Evropské unie. Není to totiž poprvé, kdy se její kořistí stal chráněný živočich. S postupující invazí budou podle vědců podobné případy určitě přibývat a v sítích snovaček by se mohly vedle chráněných druhů ocitnout i vzácné či ohrožené druhy.
Netopýr hvízdavý, nebo netopýr nejmenší zachycený v pavučině snovačky ostrovní. (foto: Ecosphere, John P. Dunbar, CC BY 4.0)