Invaze v poušti: Pustiny v Arizoně zaplavuje ďábelský jihoafrický heřmánek

Krásně žlutý heřmánek Oncosiphon pilulifer je zrádným vetřelcem, který ohrožuje obyvatele v horkých oblastech jihozápadu USA

16.05.2023 - Stanislav Mihulka



Elegantní heřmánek (Oncosiphon pilulifer) je blízkým příbuzným heřmánku terčovitého (Matricaria discoidea), důvěrně známého z České republiky. Pochází z Jižní Afriky a představuje doslova protipól oblíbené léčivé byliny. Celá rostlina z čeledi hvězdnicovitých je dráždivá, její pyl vyvolává alergie a vzhledem k obsahu hořlavých látek se snadno vznítí a spouští požáry, přičemž kouř z hořícího heřmánku je velmi dráždivý. Aby toho nebylo málo, onkosiphon nepříjemně páchne.

Všechny negativní vlastnosti onkosifonu se teď projevují v pouštních oblastech Spojených států. Nikdo přesně neví, jak se tento vskutku ďábelský heřmánek dostal do Severní Ameriky. Ale stalo se a podle všeho se mu tam daří velice dobře. Je to znát například v Arizoně, kterou teď na mnoha místech dusí žlutý vetřelec.

Invaze z Jižní Afriky

Onkosifon se nejprve objevil v osmdesátých letech v Los Angeles a v San Diegu. Od té doby se intenzivně šíří v oblasti mezi těmito dvěma městy. Po přelomu tisíciletí se objevil v arizonské metropoli Phoenixu a od té doby se šíří i v Arizoně, především v okrese Maricopa, kde mu přály nadprůměrné podzimní a zimní srážky.

Okres Maricopa je tímto invazním druhem těžce zasažen,“ nedávno potvrdil botanik Michael Chamberland z Arizonské univerzity pro místní zpravodajství High Country News. Onkosifon se snadno šíří díky velkému množství lehkých semen. Velmi nebezpečná je jeho schopnost vytvářet podmínky pro vznik velkých požárů, které následně ohrožují lidské životy.

TIP: Ostnití vetřelci: Ve Švýcarských Alpách se šíří americké invazní kaktusy

V afrikánštině, kterou se mluví v Jižní Africe, se této rostlině říká „stinknet,“ což znamená „jen páchne“. Silice onkosifonu jsou opravdu notně cítit, zatímco samotná rostlina není pro místní obyvatele příliš užitečná. Nehodí se ani pro krmení dobytka. V minulosti se nicméně občas používala jako léčivka.


Další články v sekci