Inovace v českých nemocnicích přinášejí úspory a vyšší počet výkonů

České nemocnice jdou inovacím naproti. Pochvalují si, že šetří finanční prostředky i čas personálu, navyšují počet výkonů a rozšiřují péči.

10.01.2025 - Komerční prezentace



Mnohé tuzemské nemocnice prochází v posledních letech významným rozvojem a nebojí se investovat do technologií, které nabízí chytrá a především dlouhodobě udržitelná řešení. První nemocnice v Česku si pořídily šetrnější bezheliovou magnetickou rezonanci, jinde zase mohou navýšit počet výkonů díky využití CT, které dopočítává snímky pomocí umělé inteligence. Cestou ke snížení vynaložených nákladů je také repasování starých přístrojů či jejich upgrade namísto pořízení zcela nových. „Tyto investice se nemocnicím v dlouhodobém horizontu vyplácí – šetří značné finanční prostředky, energie, čím dál cennější čas lékařů a personálu a přispívají k udržitelnosti péče,“ říká Tomáš Vavrečka, ředitel společnosti Philips Česká republika. Inovativní přístup ke zdravotní péči tak v českém prostředí píše konkrétní příběhy.

Cesta k magnetickým rezonancím prakticky bez helia. Jsou lehčí a úspornější

V posledních letech pořídily první české nemocnice tzv. bezheliové magnetické rezonance. Běžné magnetické rezonance jsou extrémně těžké – proto musí být umístěny v přízemí – a potřebují ke svému provozu přibližně 1 500 litrů kapalného helia. To musí být v případě nežádoucí události a vypnutí magnetického pole vypuštěno komínem ven, což mnohdy vyžaduje rozsáhlé stavební úpravy před samotnou instalací přístroje. Vypuštění navíc přináší veliké komplikace pro provoz nemocnice kvůli doplnění helia – jednak to znamená investici do nákupu nového, což vzhledem k jeho rostoucí ceně i čím dál horší dostupnosti může představovat částku až cca 2 miliony korun, a v některých případech i několik týdnů dlouhou čekací dobu, po níž bude přístroj odstaven. 

Oproti tomu bezheliová magnetická rezonance pracuje pouze se 7 litry hermeticky uzavřeného helia, které v případě vypnutí magnetického pole zůstává v přístroji. Ten je i díky tomu o poznání lehčí – bezheliová magnetická rezonance váží přibližně 2,5 tuny, zatímco ta klasická může vážit až dvojnásobek. Díky tomu, že není potřeba stavět komín a vypouštět helium, je pro nemocnice instalace magnetické rezonance do budovy výrazně jednodušší. 

„S naší magnetickou rezonancí můžeme v případě nežádoucí události magnetické pole ihned vypnout a to bez ztráty helia. Navíc nejpozději do 72 hodin poté je už přístroj zase v provozu a můžeme na něm opět vyšetřovat pacienty,“ říká ředitel Nemocnice Břeclav Petr Baťka. Jeho nemocnice byla vůbec první na Moravě, která si bezheliovou magnetickou rezonanci pořídila: „Od začátku jsme chtěli přístroj, který radiologům poskytuje vysokou kvalitu snímků, ale zároveň je jeho provoz ekonomičtější i ekologičtější. Po více než třech letech provozu můžeme říct, že jsme zvolili správně,“ pochvaluje si úspěšnou investici.

V Českých Budějovicích vidí přínos i v možnosti umístit magnetickou rezonanci přesně tam, kam potřebovali: „Dříve musely být magnetické rezonance jen v přízemí, nový přístroj jsme díky nižší váze mohli umístit do vyššího patra nemocnice, což nám dává větší logiku i vzhledem k převozu pacientů po budově – cesta pacientů se sníženou pohyblivostí z pokojů byla dříve náročná, nyní už nejsme limitováni a můžeme se rozhodnout tak, aby to logisticky dávalo smysl,” říká Jaroslav Novák, ředitel úseku zdravotní péče Nemocnice České Budějovice, a.s.

AI snižuje radiační dávku i počet nutných opakování u CT vyšetření. U magnetických rezonancí zkracují aplikace dobu vyšetření až o polovinu

Že je umělá inteligence při dobrém využití užitečným pomocníkem, ví i ve zdravotnictví. Díky softwarovým aplikacím získávají doktoři přesné snímky z CT v případech, kdy byly dříve rozmazané a špatně čitelné, a to výrazně rychleji. Není tak nutné vyšetření opakovat nebo přímo operovat, aby se zjistil skutečný pacientův stav. To je i případ nejmodernějšího spektrálního CT, které získali v Jablonci. 

„Nové Spectral CT 7500 se širokým detektorem nám poskytuje vynikající kvalitu obrazu ve velmi rychlém čase. Díky tomu dokážeme ve stejném čase vyšetřit více pacientů než v minulosti,“ říká primář radiodiagnostického oddělení Nemocnice Jablonec Jaromír Frydrych. Denně jich na tomto přístroji vyšetří zhruba padesát. 

Softwarové aplikace Precise Image a Precise Cardiac pomáhají také u CT snížit potřebnou radiační dávku, a to až o 80 %. Dokážou totiž čistit tzv. zašumění (tedy horší kvalitu vstupního obrazu) a díky tomu je v porovnání s minulostí možné použít významně nižší radiační dávku, a přesto získat kvalitní snímky, což by bez AI nebylo možné. Vzhledem k těmto faktorům by se CT vyšetření mohlo do budoucna stát primární volbou pro kontrolu stavu pacienta. U magnetických rezonancí zase zrychluje vyšetření např. aplikace SmartSpeed, a to téměř na polovinu: „Plnohodnotné vyšetření mozku nyní dokážeme provést za patnáct minut, což je o deset minut méně. Vyšetření kolena se zkrátilo z průměrných dvaceti na třináct minut a podobně,“ doplňuje primář Frydrych. Tato časová úspora je velmi významná, jelikož v konečném důsledku umožňuje lékařům vyšetřit ve stejném čase více pacientů při zachování nejvyšší kvality snímků.

Starší přístroj s mozkem nového. Využije se až 80 % hmotnosti původního přístroje

Společnost Philips, jeden z lídrů v oblasti zdravotnických technologií, hledá i další cesty, jak ušetřit životnímu prostředí i nemocnicím. V západní Evropě je velkým trendem využití repasovaných přístrojů s nejnovějším softwarem namísto pořízení zcela nových. Většinou je tak využito 80 % komponentů původního přístroje, kterým se dává druhý život a ušetří se spoustu materiálu. Kromě zemí západní Evropy, kde je kladen větší tlak na hledisko udržitelnosti a životního prostředí, jsou tyto přístroje často pořizované i v postsovětských a balkánských zemích, kde je hlavní motivací k jejich nákupu výrazně nižší pořizovací cena. V Česku nákup repasovaných zdravotnických systémů zatím natolik rozšířený není. Philips nicméně takto v regionu střední a východní Evropy vykoupí, renovuje a opětovně využije přibližně každý čtvrtý přístroj, přičemž toto číslo nadále stoupá.

V Karlových Varech upgradem přístroje uspořili polovinu nákladů

Další možností, jak snížit dopad na životní prostředí i pořizovací náklady je tzv. upgrade přístroje, kdy dochází například u magnetické rezonance k jeho softwarovému vylepšení, zatímco ta nejobjemnější část přístroje – jádro se supravodivou cívkou – zůstává původní. Tím se nemocnice vyhne nákladným stavebním úpravám a výpadek magnetické rezonance z provozu je pouze v řádu dnů, nikoliv týdnů či měsíců. 

Takovéto modernizace a digitalizace magnetické rezonance využili například v Karlových Varech, čímž se povedlo snížit pořizovací náklady o 50 % – přístroj má nyní prodlouženou životnost a je na stejné úrovni jako nejmodernější stroje instalované v současnosti. Lékaři v Karlových Varech tak mohou využívat přístroj s vysoce kvalitními snímky, což vede k rychlejšímu a přesnějšímu stanovení diagnózy. 

„Nemocnice má aktuálně k dispozici technologicky stejně moderní přístroj, jako kdyby si pořídila nový, ale za mnohem nižší náklady. Magnet umožňuje personálu provádět vyšetření rychleji a zároveň poskytuje i výrazně vyšší kvalitu obrazu,” uvádí Tomáš Vavrečka, ředitel tuzemské pobočky společnosti Philips. „Podobné investice do udržitelných a z pohledu životního prostředí ohleduplných inovací by určitě měly být budoucností zdravotnictví,” uzavírá.
 

  • Zdroj textu

    Komerční prezentace

  • Zdroj fotografií

    Komerční prezentace


Další články v sekci