Indie má nejvyšší sochu světa: Kdo jsou její největší konkurenti?
V Indii byla tento týden odhalena nejvyšší socha na světě. Slavnou sochu Svobody novinka převyšuje téměř dvakrát. Podívejte se, kdo jsou její největší konkurenti...
Je obrovská, bronzová a zbrusu nová – v Indickém Gudžarátu byla tento týden odhalena socha Jednoty – s 182 mety jde aktuálně o nejvyšší sochu na světě. Monument, který představuje bojovníka za nezávislost Vallabhbháího Patéla, váží 2 000 tun a náklady na jeho vybudování se vyšplhaly na závratných 30 miliard rupií (405 milionů dolarů – v přepočtu zhruba 9,2 miliardy korun).
Buddha chrámu pramene
S výškou 128 m (153 m včetně podstavce) se jedná o v současnosti druhou nejvyšší sochu světa. Buddha chrámu pramene se nachází v čínské provincii Che-nan. Jeho název se odvozuje od nedalekého horkého zřídla, jež chrlí vodu o teplotě 60° s léčivými účinky.
Socha Petra Velikého
Od roku 1997 stojí v Moskvě kontroverzní socha Petra Velikého. Upomíná na 300. výročí ruského námořnictva, ale už od svého vzniku budí tisícitunový kolos kontroverze. Politický časopis Foreign Policy ho například zařadil mezi nejošklivější skulptury světa.
Socha Svobody
Dar Francie ke 100. výročí vyhlášení nezávislosti Spojených států amerických v roce 1876 se stal jejich symbolem. Sochu se nicméně podařilo v zemi galského kohouta dokončit až v roce 1884, načež byla rozebrána na 350 kusů a dopravena přes Atlantský oceán. V roce 1886 ji konečně představil veřejnosti prezident Grover Cleveland.
Matka vlast volá
V roce 1967 věnoval Sovětský svaz tento monument památce jednoho z největších vítězství druhé světové války – bitvy u Stalingradu. Matka vlast měří téměř 87 m a v ruce třímá 30m meč. K její základně vede 200 schodů, které symbolizují 200 dní trvající bitvu.
Lešanský Buddha
Náboženské postavy se často stávají motivem obřích soch a nejinak tomu je i v tomto případě. Tzv. Lešanský Buddha je vytesán ve skále na soutoku tří řek poblíž čínského města Le-šan a dosahuje výšky 71 m. Má vskutku dlouhou historii, protože jej dokončili už v roce 803. Od roku 1996 figuruje na seznamu UNESCO.
Monument znovuzrození Afriky
Se svými 49 m je tato senegalská bronzová socha nejvyšší v celé Africe. Byla dokončena v roce 2010 a okamžitě vyvolala kritiku: obyčejným lidem vadila vysoká cena (28 milionů dolarů), navíc ji považují za ošklivou a „stalinistickou“, což podtrhuje i fakt, že na ní pracovali severokorejští dělníci. Podle uměleckých kritiků zas působí dojmem „jako z komiksu“ a ani obličejové rysy postav prý nepůsobí příliš „africky“.
Tchien-tchan Buddha
Tato bronzová socha Buddhy se nachází na ostrově Lantau v Hongkongu, váží 250 tun a vede k ní 268 schodů. Stavba trvala tři roky, stála 68 milionů dolarů a byla dokončena v roce 1993. Skulptura má symbolizovat harmonický vztah člověka s přírodou a náboženstvím.
Čingischán jako muzeum
Čingischán patřil bezesporu k nejslavnějším vojevůdcům a dobyvatelům historie. Není proto divu, že se mu Mongolové rozhodli postavit sochu odpovídající jeho důležitosti. Měří 30 m (10 m činí podstavec) a najdete ji zhruba 50 km od hlavního města Ulánbátaru. V objektu dokončeném v roce 2008 se nachází také muzeum.
Jednooký obr
Dílo Bohumila Kafky zdobí pražský vrch Vítkov od roku 1950, sochař na něm však pracoval už za první republiky. Socha váží 16,5 tuny a její smontování bylo použito pět tisíc šroubů. Pod kopyty koně tradičně skládají přísahu čeští vojáci.