Život na Venuši: Najdeme organismy v atmosféře rozžhavené planety?
Na Venuši by podle vědců mohl existovat život. Nesmíme jej ale hledat na povrchu planety
Když odborníci hledají život na jiných vesmírných tělesech, obvykle se soustředí na povrch, případně na podpovrchové prostory. Platí to pro Mars, Saturnovy měsíce Titan a Enceladus, i pro Jupiterovy měsíce Europa, Ganymed a Callisto. Pokud jde ale o Venuši, je pro hledání případného života nutná větší porce fantazie.
Sanjay Limaye z Wisconsinské univerzity v Madisonu a jeho tým nedávno oprášili starší myšlenku, že by na Venuši přece jen mohl být život – nikoli ale na rozpáleném povrchu, ale vysoko v oblacích. Pozemské organismy, především bakterie, ostatně nacházíme až do výšek přes 40 kilometrů.
Hledání života v atmosféře
Limaye je přesvědčen, že Venuše měla dost času na to, aby se tam vyvinul život podobný tomu našemu. Podle některých modelů měla Venuše po zhruba 2 miliardy let obyvatelné klima a na povrchu kapalnou vodu. Pak se to zvrtlo. V atmosféře Venuše ale snad mohly přežít nějaké původní organismy.
TIP: Pekelné dvojče Země: Venuše je možná Zemi podobnější, než se zdálo
A jak vědci chtějí prozkoumat atmosféru Venuše? Jednou z možností je americký projekt Venus Atmospheric Maneuverable Platform, čili zkráceně VAMP. Tento průzkumný stroj se může vznášet v atmosféře Venuše celý rok a sbírat tam data i vzorky. Mohl by nést LIDAR, meteorologické a chemické senzory, spektrometry, a třeba i mikroskop.