Zikmund Lucemburský a Barbora Celská: Císařský pár spojovala velká náruživost

Barbora Celská se Zikmundem Lucemburským patřili k k nejkrásnějším párům v Evropě. Co je spojovalo? Tělesná náruživost, láska k přepychu, touha po moci a bezstarostném způsobu života a nebývalá ctižádostivost

18.08.2019 - Jana Ládyová



Císař Zikmund Lucemburský se podruhé oženil až ve čtyřiceti letech. Jeho chotí se v roce 1408 stala mladinká, asi patnáctiletá Barbora Celská. Přesné datum jejího narození neznáme. Zikmund ji poznal roku 1401, kdy byla ještě dítětem, musel tedy počkat, až dospěje. Zikmund potřeboval získat spojence a revanšovat se Barbořině otci Heřmanu Celskému, který mu pomohl, když si jej uherská šlechta jako svého krále dovolila zajmout. V té době rovněž Zikmund uzavřel spojenectví s Habsburky.

Mladičká krasavice

Barboru kronikáři popisovali jako mimořádně atraktivní dámu s velkým osobním kouzlem. Jedním slovem dodávali, že zároveň i panovačnou a nevěrnou. O jejích avantýrách si povídala celá Evropa. Ani Zikmund však nebyl žádný asketa. Měl bezpočet milenek a na výpravách ho prý doprovázelo víc nevěstek než duchovních! Neměli si tedy co vyčítat. A přes všechny povídačky - podle tehdejších měřítek patřila Barbora se Zikmundem k nejkrásnějším párům v Evropě. 

Co je spojovalo? Tělesná náruživost, láska k přepychu, touha po moci a bezstarostném způsobu života a nebývalá ctižádostivost. Jediné dítě, dcera Alžběta, se narodila rok po svatbě. 

Talentovaná obchodnice i vladařka

Zikmund byl často na cestách či taženích, a poskytoval tak Barboře prostor k záletům. A zpočátku jí je prý dokonce toleroval. Pak mu ale došla trpělivost a nechal manželku internovat a přestal jí vyplácet apanáž. Barbora prý i s malou dcerkou třela bídu s nouzí. Ale ne moc dlouho. Zikmund to nevydržel, smířil se s ní, protože neměl v důsledku husitských válek čas řešit takové malichernosti. A hlavně potřeboval neustále peníze.

TIP: Lvice a Rytíř: Proč zkrachoval vztah Elišky Přemyslovny a Jana Lucemburského?

Barbora se ukázala jako zdatná podnikatelka, brzy získala pod svou kontrolu bohatá města a hrady v Horních Uhrách, kde se těžilo zlato, stříbro a měď. Zikmund jí velkoryse ponechal v podnikání volné ruce a uměl její obchodní schopnosti náležitě ocenit. Byl zaneprázdněn svými diplomatickými aktivitami v říši, a tak mu to vyhovovalo. Barbora „vydělávala“ a následně financovala jeho válečné výpravy. V době své nepřítomnosti jí umožňoval, aby ho v Uhrách zastupovala. A Barbora se ukázala i jako schopná panovnice.

  • Zdroj textu

    100+1 historie SPECIÁL

  • Zdroj fotografií

    Wikipedie


Další články v sekci