Žijte svůj život po svém, radí parodické náboženství z Japonska

Japonsko je považováno za zemi workoholiků. Není proto žádným překvapením, že právě v Japonsku vzniklo náboženské hnutí, umožňující odmítnout práci přes čas

22.11.2021 - Martin Reichman



Česko bývá označováno za jednu z nejateističtějších zemí na světě. Podle nejrůznějších průzkumů a statistik se za ateisty považuje okolo 75 % Čechů. Ještě lépe, či chcete-li hůře, je na tom s ateismem Japonsko, kde víru v Boha a bohy odmítá až 87 % obyvatel, a právě země vycházejícího slunce je domovem náboženského směru MtoP.

MtoP je zkratkou „Motohiro to People“ odkazující na zakladatele tohoto náboženského hnutí Motohiro Hisana – mladého Japonce, který zároveň vystupuje jako předák a duchovní hnutí. Členem hnutí se může stát kdokoli – jedinou podmínkou pro vstup je sledování příspěvků MtoP na Twitteru. Od členů nejsou vyžadovány žádné rituály, a přestože má hnutí vlastní „písmo svaté“, své ovečky nesvazuje žádnými rigidními pravidly. Většina nařízení od svých členů očekává, že budou dělat jen to, co oni sami dělat chtějí a budou si žít svůj život po svém.

Řekni šéfům „Ne!"

Na první pohled parodické či satirické náboženské hnutí, připomínající například pastafariány velebící „Létající špagetové monstrum“, má ale i svůj ryze praktický význam. Členství v hnutí totiž podle Motohiro Hisana umožňuje Japoncům odmítnout práci přes čas nebo odmítnout nevyžádané pozvání na firemní večírek. Japonské zákony umožňují odmítnout práci přes čas z náboženských důvodů, což je v zemi, kde je práce přes čas považována za slušnost a standardní příspěvek firemní kultuře, bezesporu praktické.

TIP: Přepracovaní Jihokorejci volí vězeňskou celu před stresem moderního světa

Přestože je označení Japonska jako země workoholiků nejspíš nespravedlivé a týká se jen některých oblastí a jen části firem, problémy v této oblasti v zemi nepochybně existují. Dokládá to ostatně i skutečnost, že japonština má speciální výraz „karóši“, volně přeložitelný jako „smrt z přepracování“. Typicky jde o smrt způsobenou infarktem či mozkovou mrtvicí kvůli nadměrnému stresu. Příliš dlouhá pracovní doba, které se mnoho Japonců podrobuje dobrovolně, nezřídka vede také k depresím, úzkosti i sebevraždám. Možnost odmítnutí práce přes čas z náboženských důvodů tak patrně ocení nejeden na smrt vyčerpaný zaměstnanec.


Další články v sekci