Ze 3D tiskárny do vesmíru: Orbex představili největší 3D tištěný raketový motor

Britská společnost Orbex připravuje 3D tištěnou nosnou ekoraketu Orbex Prime

12.02.2019 - Stanislav Mihulka



Britská společnost kosmických technologií Orbex v těchto dnech představila veřejnosti svoji novou malou nosnou raketu. Nese jméno Orbex Prime a vyznačuje se řadou unikátních prvenství. Raketu pohání momentálně největší 3D tištěný raketový motor na světě. Rovněž jde o první komerční raketu, která létá na biopropan. Tím omezuje emise o 90 procent oproti tradičním raketovým pohonům.

Orbex Prime by měla být dvoustupňová, o průměru 1,3 metru. Veřejnost měla možnost vidět druhý stupeň, zatímco první stupeň rakety, který by měl být opakovaně použitelný, si Orbex drží pod pokličkou. Podle dostupných informací je Orbex Prime vyrobená ze speciální směsi uhlíkových vláken a hliníkového kompozitu.

3D tištěná nosná raketa

Druhý stupeň je vytištěný na 3D tiskárně v jednom kuse. Tím pádem na něm není jediný spoj nebo svár, který by oslaboval pevnost rakety za vysokých teplot a tlaků. Díky této technologii výroby je raketa Orbex Prime o 30 procent lehčí a 20 procent účinnější, než srovnatelné malé nosné rakety tradiční konstrukce. Na standardní nízkou oběžnou dráhu ve výšce 500 kilometrů vynese 150 kilogramů.

TIP: Vytisknout a na start: Relativity Space plánují 3D tištěné nosné rakety

Malé nosné rakety jako je Orbex Prime, jsou ideální pro vynášení cubesatů a podobných malých nákladů na oběžnou dráhu. Rakety Orbex Prime by měly operovat z kosmodromu Sunderland ve Skotsku. První let této pozoruhodné rakety Orbex plánují na rok 2021, kdy Orbex Prime vynese experimentální náklad od Surrey Satellite Technology Ltd.


Další články v sekci