Za hranice v maškaře: Proč Jára Kohout prchal z vlasti v převleku?

Útěk oblíbeného komika Járy Kohouta na západ měl nečekaný průběh. Přes hranice utíkal v kostýmu kohouta

05.02.2018 - Martin Nekola



Tisíce lidí opustily republiku kvůli rudé totalitě a po těžkém mezidobí v uprchlických táborech se usídlily na Západě. V emigraci na druhém konci světa začali nový život, dokázali se zde prosadit, a přitom stále na dálku bojovali za návrat demokracie a svobody do vlasti, z níž byli nuceni odejít. 

Jak na západ

Útěky skrz železnou oponu měly mnoho podob. Cesta za svobodou vedla skrz šumavské lesy, skrýše v automobilech, lodích a mezinárodních rychlících, skrz únosy letadel nebo konstrukce vlastních vznášedel a obrněných vozů, které by překonaly hranici. Lidé vymýšleli všemožné důmyslné způsoby, jak uniknout pohraničníkům a dostat se „přes kopečky“.

Opravdu stylový útěk se vydařil oblíbenému divadelnímu a filmovému komikovi Járovi Kohoutovi. Na podzim 1948 se domluvil s převaděčem, aby celou rodinu dostal do bezpečí. Zaplatil vysokou cenu 150 tisíc korun a navíc musel sehrát asi nejnebezpečnější představení své dlouhé kariéry. Přihlásil se úřadům s nabídkou, že dobrovolně přijede se zábavným pásmem rozptýlit pohraničníky do Aše.

Rozhodující okamžik nastal 2. října večer. Ašský sál Střelnice byl plný dělníků z místní textilky, ale také pohraničníků a esenbáků. Všichni se těšili na Kohoutovy fórky a grimasy. Opravdu nezklamal. Hned v prvním čísle vplul na zhasnuté jeviště v noční košili a čapkou se střapcem, v ruce zapálenou svíčku. Několikrát zašeptal směrem k publiku: „Já fouknu! Já fouknu!“ Lidé řvali smíchy a vybízeli, ať foukne. A on fouknul.

Kohout na druhou

O přestávce, oblečen do kostýmu kohouta, se nenápadně vytratil ze zákulisí a v doprovodu převaděče se blížil tmou k hranici. Manželku a tři dcery již předtím ukryl jiný pomocník v nedalekém prvorepublikovém bunkru, kde čekali na hlavu rodiny. Komik si nechával kohoutí maškaru, aby mohl tvrdit, že se zbláznil, kdyby plán selhal a byl zadržen. V dáli zaslechli hluk a motocykly. Uniformované osazenstvo sálu zjistilo, že jim hvězda upláchla pod nosem. Kohoutovi zůstali schováni přes hodinu v bunkru a když nastal klid, rozeběhli se směrem k Německu.

TIP: A spadla železná opona: Vznik pohraniční stráže Československa

Co naplat, že se z převaděčů vyklubali lumpové, kteří uprchlíkům v nestřežené chvíli ukradli všechna zavazadla. Dostali se do bezpečí a to bylo hlavní.

Jára Kohout v exilu navázal na předchozí úspěchy. Působil v New Yorku jako autor humoristických pořadů pro Rádio svobodná Evropa a jako téměř devadesátiletý čiperný chlapík se po převratu vrátil do Československa.    

  • Zdroj textu

    Tajemství české minulosti

  • Zdroj fotografií

    archiv autora


Další články v sekci