Z plíšků na hraní obří depot mincí: Byl objeven Podmokelský poklad
Objev padesátikilového depotu mincí byl vlastně dílem náhody. Jednoho dne se nad obcí Podmokly přehnala bouře, která rozvodnila tamní potok. Když se počasí umoudřilo, vyrazil chalupník Janota sekat trávu. A v tom si ve vodě všiml zvláštních lesklých předmětů. Psalo se 12. června 1771.
TIP: Jeskyně plná peněz aneb Nejtajnější česká mincovna
Muž ale nebyl dostatečně prozíravý. Zatímco dal předměty na hraní svým dětem v domnění, že se jedná o mosazné knoflíky, mezi ostatními obyvateli vesnice propukla hotová zlatá horečka. Nacházeli další a další zlaťáky, až jejich počínání korunoval objev kotle plného keltských mincí. Když se ale zpráva o nálezu obrovského pokladu donesla k uším vrchnosti, začaly pro vesničany hotové galeje. Všechny mince do jedné museli odevzdat a některé z těch ziskuchtivých ubožáků drábové pro jistotu seřezali holemi.
Celkové množství mincí se vzhledem k okolnostem nálezu nepodařilo s přesností určit. Dle písemných zpráv bylo zachyceno asi 4 200 mincí, původní množství se odhaduje na nejméně 5 000 (snad až 7 000) mincí o celkové váze 30–40 (podle některých odhadů až 50) kg.