Výtrysky neutronové hvězdy Circinus X-1 připomínají zahradní zavlažovač
Pozorování africké sítě radioteleskopů odhalilo, že rentgenová dvojhvězda Circinus X-1 vystřeluje extrémně rychlé výtrysky plazmatu.
Circinus X-1 je rentgenová dvojhvězda v souhvězdí Kružítka, která zahrnuje neutronovou hvězdu. Vědci se domnívají, že je to zřejmě jedna z nejmladších známých rentgenových dvojhvězd. Pozorování v roce 2007 odhalila, že z této neutronové hvězdy proudí výtrysky, zářící v rentgenové a rádiové oblasti.
Takové výtrysky obvykle pozorujeme u černých děr. Circinus X-1 je první neutronovou hvězdou, u které byly tyto výtrysky objeveny. Astronom Fraser Cowie z Oxfordské univerzity a jeho kolegové nedávno odhalili, že výtrysky Circinus X-1 nesměřují stále stejným směrem. Vlivem precese se mění osa rotace neutronové hvězdy.
Výtrysky neutronové hvězdy
Podle badatelů se na tom podílí interakce mezi rotující neutronovou hvězdou a akrečním diskem materiálu, který na neutronovou hvězdu proudí z jejího hvězdného společníka. Se změnami osy rotace se mění i směr výtrysků. Výsledkem je, že chování rentgenových výtrysků připomíná zahradní zavlažovač.
Cowie prezentoval výzkum výtrysků neutronové hvězdy Circinus X-1 na nedávné konferenci britské Královské astronomické společnosti. K pozorováním využili soustavu radioteleskopů MeerKAT v jižní Africe. Tato soustava nedávno prošla rekonstrukcí, která posílila citlivost jejích radioteleskopů. Díky tomu vědci zjistili, že pohyby výtrysků vytvářejí strukturu podobnou písmenu S a pohybují se až 10% rychlostí světla.
„Rentgenovou dvojhvězdu Circinus X-1 dál pozorujeme se soustavou MeerKAT každý týden,“ uvádí Cowie. „Přináší nám to dvě věci. S větším počtem snímků můžeme odhalit ještě jemnější struktury v okolí Circinus X-1 a také získáme lepší představu, jak se tento objekt mění v čase.“ Na Circinus X-1 se ale kromě soustavy MeerKAT v budoucnu zaměří i další typy teleskopů, které zajímavou dvojhvězdu prozkoumají i v dalších oblastech elektromagnetického spektra.