Vědci zpochybňují souvislost mezi virem zika a mikrocefalií
Během pouhých 9 měsíců bylo v Latinské Americe a v Karibiku nakaženo virem zika okolo 650 tisíc lidí. Desetitisíce z nich byly nastávající matky. Globální epidemie obávané mikrocefalie ovšem nepřišla
Nákaza virem zika se v loňském roce objevila v 50 zemích po celé západní polokouli. Přesto 75 % dětí postižených mikrocefalií pochází z jediné oblasti – severovýchodní Brazílie. Vědci proto zaměřili svou pozornost na tuto oblast ve snaze pochopit, proč má nákaza virem v této části světa takové následky.
Hledání komplice
V Brazílii bylo v loňském roce nakaženo virem zika více než 300 tisíc lidí. Závažná onemocnění spojená s tímto virem se objevila u 2 033 pacientů. V předchozích letech to přitom bylo okolo 150 případů ročně, přičemž skutečné číslo bude podle brazilských odborníků vyšší, přibližně okolo 500 případů ročně. V Kolumbii, která měla druhý nevyšší výskyt nakažených (více než 100 tisíc) to ale bylo jen 46 potvrzených případů, přestože zde onemocnělo téměř 20 tisíc těhotných žen. Statistika ukazuje, že virus zika zřejmě nemůže být jediným původcem závažných neurologických onemocnění.
Vedle jiného viru mohou podle vědců hrát svou roli i hygienické a sexuální návyky, životní prostředí, genetické či imunologické faktory. Podezření také padá na výskyt jiného, dosud neidentifikovaného viru případně na horečku dengue, která tuto oblast postihla v roce 2003.
Mikrocefalie
Mikrocefalie je těžká vývojová porucha projevující se zakrněním či předčasným ukončením růstu mozku a obvykle i celé hlavy. Je příznakem řady závažných zejména genetických onemocnění. Další příčinou může být infekce matky virem Zika během těhotenství. Mezi další příčiny vzniku mikrocefalie patří herpes a syfilis. Hlavním příznakem je malý obvod lebky.